Kurs Ansible
Ansible to program napisany w Pythonie, dzięki któremu można prosto zautomatyzować nasze zarządzanie infrastrukturą złożoną z wielu serwerów, czy to naszych własnych, czy serwerów udostępnianych nam przez różnych usługodawców, np: w popularnych usługach cloud typu AWS, GCP czy Azure. Dzięki oparciu o popularny, tekstowy format danych yaml, ansible pozwoli nam również wykorzystać filozofię GitOps do zarządzania infrastrukturą.
Można śmiało zatem powiedziec, że ansible jest swego rodzaju “konkurencją” dla tak popularnych i sprawdzonych w boju rozwiązań jak Puppet czy Chef. W stosunku do nich, główna różnica jest taka, że Ansible działa bezagentowo - nie jest wymagana instalacja dodatkowego oprogramowania na końcówce, którą chcemy zarządzać (serwerze, instancji), gdyż ansible wykorzystuje protokół SSH do swojej pracy. Jeżeli więc możesz podłączać się do swojego serwera po SSH, od razu można założyć, że możesz bez zbędnych dodatkowych problemów rozpocząć korzystanie z ansible (jeśli wiesz jak)
Wśród “konkurentów” ansible wymienia się również Salt, jednakże salt również ma możliwość pracy bezagentowej, podobnie jak ansible, ale nie jest to rodzaj pracy, pod którą zostało to oprogramowanie zoptymalizowane, ale to jest temat na zupełnie inny artykuł.
Wracając jednak do samego ansible - ta główna zaleta, jak i łatwa rozszerzalność, dzięki temu, że ansible jest napisany w języku programowania Python, sprawiła, że w ostatnich latach stało się to bardzo popularne narzędzie w środowisku DevOps, wręcz często wymagane w rozmowach o pracę. Jak interesują Cie inne zagadnienia wymagane podczas rekrutacji na takie stanowiska, zaprasza Cię do przeczytania innego mojego artykułu dot. pytań i tematów rekrutacyjnych na stanowisko DevOps Engineer
Niski próg wejścia, duże community jak i dostępność mnóstwa rozszerzeń i ról, które ułatwiają nam pracę z ansible, czynią go znakomitym pierwszym wyborem, jeśli stajemy przed problemem wyboru rozwiązania do zarządzania naszą infrastrukturą. Dlatego też, zdecydowałem się tworzyć mały kurs ansible na moim serwisie, na razie głównie w formie nagrań wideo, aby ułatwić wejście początkującym w tę tematykę, a ew. średinozaawansowanych lub zaawansowanych użytkowników być może zainspirować jakimś ciekawym rozwiązaniem ze świata ansible.
Zapraszam więc do skorzystania z mojego kursu, który będę w miarę możliwości aktualizować o nawet nagrania jak i artykuły z materiałami.
Materiały i wpisy powiązane z moim kursem ansible
-
Mar 31, 2020: Własna lista mailingowa oparta o sendy i usługę Amazon SES
Wiele serwisów chce w dzisiejszych czasach posiadać swoją listę mailingową. Problem zaczyna się właśnie w tym momencie, bo możemy chcieć stworzyć coś własnego, wymyślając koło na nowo, możemy zapłacić za dedykowane usługi (np: mailchimp czy convertkit), które oferuje nam kilka firm, a możemy spróbowac z rozwiązań pośrednich jakie prezentuję właśnie u mnie. W tym artykule przedstawię podejście które zastosowałem i udostępnie playbooki do ansible, które były tworzone na ostatnich transmisjach live na moim kanale. [czytaj więcej]
-
Aug 1, 2019: Kurs Ansible i DevOps - Deploy klastra Apache Cassandra w kontenerach Dockera za pomocą Ansible
Tym razem, będę próbował wyjaśnić jeden ze sposobów iteracji po wielu hostach w Ansible. Czasem mamy potrzebę zrobić deploy czegoś, co korzysta z wielu hostów, ale konfiguracja tego, co będziemy deplojować nie jest identyczna na wszystkich hostach i tu mogą zacząć się pewne schody. Film porusza taką kwestię właśnie na przykładzie klastra dystrybuowanej bazy danych Apache Cassandra. Pokażę moje proste podejście do tego problemu próbując deplojować klaster. Na filmie zademonstruję użycie takiego pseudo dynamic inventory. [czytaj więcej]
-
May 28, 2019: Kurs Ansible - Kurs - #1. Sposoby instalacji Ansible
Zanim zaczniemy używać ansible, oczywiście powinniśmy go jakoś zainstalować. Sposobów jest wiele, dlatego też przedstawiam na tym filmie 3 różne sposoby rozpoczęcia przygody z Ansible, aby móc śledzić mój kurs. Oczywiście postaram się opisać wady i zalety poszczególnych podejść do tego tematu, aby każdy mógł wybrać dla siebie optymalną scieżkę, bo nie ma tutaj jedynej słusznej opcji - co najwyżej tzw. preferowane (przeze mnie w tym wypadku). Opisywane przeze mnie sposoby instalacji Ansible to: [czytaj więcej]
-
May 27, 2019: Kurs Ansible - Wprowadzenie: #6 Instalacja MySQL za pomocą Ansible
Teraz czas na praktyczny przykład użycia Ansible: instalacja MySQLa dla kogoś, kto nigdy nie pisał ról. Dzięki Ansible, taka czynność jak instalacja bazy danych z bazową konfiguracją, staje się bardzo prosta, w tym filmie mam zamiar to pokazać. Jak będziesz śledzić uważnie mój kurs ansible, wtedy też dla Ciebie nie powinno być to problemem, a jeśli znasz się na instalacji MySQLa, to tym bardziej docenisz oszczędność czasu, którą może zaoferować Ci ansible. [czytaj więcej]
-
May 26, 2019: Kurs Ansible - Wprowadzenie: #5 Ansible Way, czyli dlaczego robimy po Ansiblowemu
W używaniu wielu tooli jak i języków programowania, dużą rolę grają pewne praktyki, których warto się trzymać. Takie praktyki, to rodzaj pewnych “procedur”, które np. w innych dziedzinach oszczędzają czas na ewentualne wynajdowanie nowych kół. Ansible też posiada takie praktyki, zwłaszcza jak mowa o pisaniu playbooków. Ten film pokazuje prosty przykład dlaczego warto trzymać się takich praktyk, które z pozoru mogą komplikować sprawę przy pisaniu playbooków. Mój kurs ansible oczywiście nie zapomina o tych praktykach i zachęca do nich. [czytaj więcej]
-
May 25, 2019: Kurs Ansible - Wprowadzenie: #4 Dodawanie użytkownika do systemu
Tym razem pokażę jak można dodać użytkownika do systemu. Dlaczego taki przykład, ktoś spyta? A bo dodawanie użytkownika do poszczególnych dystrybucji Linuksa można zrobić na wiele sposobów, różnymi komendami. Jeśli jednak używasz Ansibla, masz to “zmartwienie” z głowy. W ten sposób, dzięki temu kursowi ansible na YouTube dowiesz się dlaczego to takie proste przy użyciu odpowiedniego narzędzia.
-
May 24, 2019: Kurs Ansible - Wprowadzenie: #3 Prosty playbook
Playbooki w Ansible to takie “rozkazy” do wykonania, które Ansible postara się dla nas wykonać, raportując przy tym bardzo dużo - czy coś się powiodło, czy nie, dlaczego itp. W tym filmie prezentuję prosty, przykładowy playbook, od którego można zacząć swoją przygodę z Ansible. Czyli drobna zachęta w moim youtubowym kursie ansible.
-
May 23, 2019: Kurs Ansible - Wprowadzenie: #2 Jak działa Ansible
Krótkie przedstawienie (mocno uproszczone) jak działa Ansible i dlaczego może być dla nas to pomocne. Ansible z punktu widzenia serwera, zachowuje się podobnie jak my, admini i dlatego jest taki przydatny. Zapraszam do oglądania kolejnego filmu z mojego kursu Ansible na YouTube.
-
May 22, 2019: Kurs Ansible i DevOps - Wprowadzenie: #1 Czy warto używać?
TL;DR: Warto! W tym filmie staram się pokazać sens takich tooli jak Ansible na prostym przykładzie na 2 serwerach (jeden na CentOS, drugi na Ubuntu). Tego typu toole już nawet w takiej prostej sytuacji można docenić - a dlaczego, to pokazuję na prostym przykładzie na filmie mojego kursu.