DevOpsiarz - artykuły z kategorii DevOps i programowanie
DevOps kanał na YouTube DevOps Polska discord: https://discord.gg/jgSjRjt RSS: https://devopsiarz.pl/rss.xml Mój Twitter Strona DevOpsiarz na FB Moje konto na LinkedIN Github

Kurs Ansible

Ansible to program napisany w Pythonie, dzięki któremu można prosto zautomatyzować nasze zarządzanie infrastrukturą złożoną z wielu serwerów, czy to naszych własnych, czy serwerów udostępnianych nam przez różnych usługodawców, np: w popularnych usługach cloud typu AWS, GCP czy Azure. Dzięki oparciu o popularny, tekstowy format danych yaml, ansible pozwoli nam również wykorzystać filozofię GitOps do zarządzania infrastrukturą.

Można śmiało zatem powiedziec, że ansible jest swego rodzaju “konkurencją” dla tak popularnych i sprawdzonych w boju rozwiązań jak Puppet czy Chef. W stosunku do nich, główna różnica jest taka, że Ansible działa bezagentowo - nie jest wymagana instalacja dodatkowego oprogramowania na końcówce, którą chcemy zarządzać (serwerze, instancji), gdyż ansible wykorzystuje protokół SSH do swojej pracy. Jeżeli więc możesz podłączać się do swojego serwera po SSH, od razu można założyć, że możesz bez zbędnych dodatkowych problemów rozpocząć korzystanie z ansible (jeśli wiesz jak)

Wśród “konkurentów” ansible wymienia się również Salt, jednakże salt również ma możliwość pracy bezagentowej, podobnie jak ansible, ale nie jest to rodzaj pracy, pod którą zostało to oprogramowanie zoptymalizowane, ale to jest temat na zupełnie inny artykuł.

Wracając jednak do samego ansible - ta główna zaleta, jak i łatwa rozszerzalność, dzięki temu, że ansible jest napisany w języku programowania Python, sprawiła, że w ostatnich latach stało się to bardzo popularne narzędzie w środowisku DevOps, wręcz często wymagane w rozmowach o pracę. Jak interesują Cie inne zagadnienia wymagane podczas rekrutacji na takie stanowiska, zaprasza Cię do przeczytania innego mojego artykułu dot. pytań i tematów rekrutacyjnych na stanowisko DevOps Engineer

Niski próg wejścia, duże community jak i dostępność mnóstwa rozszerzeń i ról, które ułatwiają nam pracę z ansible, czynią go znakomitym pierwszym wyborem, jeśli stajemy przed problemem wyboru rozwiązania do zarządzania naszą infrastrukturą. Dlatego też, zdecydowałem się tworzyć mały kurs ansible na moim serwisie, na razie głównie w formie nagrań wideo, aby ułatwić wejście początkującym w tę tematykę, a ew. średinozaawansowanych lub zaawansowanych użytkowników być może zainspirować jakimś ciekawym rozwiązaniem ze świata ansible.

Zapraszam więc do skorzystania z mojego kursu, który będę w miarę możliwości aktualizować o nawet nagrania jak i artykuły z materiałami.

 

Materiały i wpisy powiązane z moim kursem ansible