W tym zestawieniu o emeryturze programisty - statystycznie kiedy to ten czas. Do tego link do opisu jednej z ważniejszych umiejętności, dla programisty oczywiście i znowu nie chodzi o angielski. Dowiesz się również, jak osoba niewidoma obsługuje iPhone. Przykład kodu, który może wyrządzić fizyczną krzywdę, z powodu błędu. Co to takiego stacked git, co tam w świecie vimów ciekawego oraz garść one-linerów w perlu, aby poprawić produktywność. Jeśli tworzysz memy, to dowiesz się ile można w takiej pracy zarobić. Poza tym, pozycje standardowe, jak co zestawienie, plus trochę od Apple - w tym zestawieniu sporo materiałów o nowym iPadzie Pro i iMacu 24”. To tylko niektóre tematy, plus dodatkowe linki dla subskrybentów, także zapraszam do czytania.

Jeśli interesują Cię takie materiały i chcesz ich otrzymywać więcej - zapisz się do mojej listy mailingowej.

Materiały te są również częściowo publikowane w moim tagu #devopsiarz w serwisie wykop.pl

 

Produktywność

  1. Artykuł: Pracujesz ze sporymi plikami w VSCode? Ten dodatek pozwoli Ci lepiej orientować się w ich zawartości. [tylko dla subskrybentów newslettera]

  2. Artykuł: Świetny tool, który pozwala normalnie w terminalu wykonywać swoje taski o zadanej porze bez znajomości uniwersum crona. Zazwyczaj powinien już się znajdować w repozytorium Twojej dystrybucji. [tylko dla subskrybentów newslettera]

Praca, kariera, biznes

  1. Artykuł: Kolejny z bardzo ważnych skillów w pracy programisty, który często jest pomijany w ocenie lub oceniany zbyt płytko, a ujawnia się od pierwszego kontaktu. [tylko dla subskrybentów newslettera]

  2. Artykuł: Ciekawa analiza, próbująca odpowiedzieć na pytanie, który wiek dla programisty jest wiekiem emerytalnym i dlaczego. :-) [tylko dla subskrybentów newslettera]

  3. Artykuł: Opis przejścia przez pozyskiwanie funduszy dla startupu, którego jedynym właścicielem jest kobieta. Akcja oczywiście dzieje się w SV. Jak jej poszło, jakimi sposobami próbowała, na jakie problemy napotykała - o tym wszystkim w tym artykule.

  4. Twitter: Twórca memów może zarabiać remote 120 000 dolarów rocznie, jeśli więc chcesz się śmiać nie tylko z memów, ale i z ich twórców, to dobrze to przemyśl. :-)

Programowanie, algorytmy

  1. Artykuł: Zdarzyło Ci się kiedyś, aby Twój własny kod, literalnie, zrobił Ci krzywdę? Autor tego wpisu prawdziwie zaryzykował swoim narządem słuchu zdając go na łaskę błędnego warunku.

  2. Twitter: Ciekawe i zarazem pouczające wideo prezentujące jak osoba niewidoma lub z poważnym ograniczeniem wzroku może w ogóle korzystać z iPhone, pisać tweety, przeglądać internet itp.

  3. Artykuł: Jeden programista pisze własny silnik regexpów w Swifcie. Artykuł o tyle ciekawy, że rozstrząsa w ogóle jak działają takie silniki, jeśli masz problemy z opanowaniem regexpów to choćby z tego powodu warto na niego rzucić okiem.

  4. GitHub: Ciekawy rodzaj błędu lub feature, w oprogramowaniu Apple, konkretnie w Safari. Jak Safari wykrywa na stronie tekst “Welcome back” to oferuje autouzupełnienie hasła.

  5. Artykuł: Autor tego wpisu twierdzi, że na pewno nie wiesz jak walidować adres e-mail. Czy ma rację? Sprawdź samodzielnie, przy okazji niektóre przykłady poprawnych adresów mogą zaskoczyć.

DevOps, Architektura

  1. Artykuł: Stacked Git - odmiana gita, która wprowadza koncept patchy, czyli takich zmodyfikowanych trochę commitów. Na stronie jest zaprezentowany tutorial szerzej wyjaśniający ten koncept i jego zalety.

  2. Artykuł: Jak to jest z tym cloudem, jest drogi czy nie? Ktoś w tym wpisie dosyć mocno pochylił się nad tą kwestią, w tym analizując przypadki znanych firm.

  3. GitHub: Gdy zwykłe przeglądanie listy wyników z bazy danych jest nudne, to warto sięgnąć po tego typu narzędzie. Nie będę tu nic pisał, bo przykłady w repozytorium najlepiej zobaczyć.

  4. Artykuł: Dlaczego systemy rozproszone generalnie nie działają - opinia pewnego programisty z przykładami.

  5. Artykuł: To raczej nic odkrywczego nie będzie, ale Postgres znakomicie sprawdza się jako magazyn danych. Artykuł traktuje o konfiguracji silnika do tego zastosowania, jak również wyjaśnia różnicę pomiędzy “zwyczajowym” wykorzystaniem bazy, a wykorzystaniem właśnie w data warehouse.

Linux

  1. Artykuł: Perl one-liners cookbook - wiadomo o czym to będzie. Możliwie streszczając: o wystrzeliwaniu w kosmos swojej produktywności przy pracy w terminalu.

  2. Artykuł: Pokaźny diagram stanów edytora vim - zdecydowanie ktoś się mocno napracował. Jeśli np. chcesz wiedzieć, którymi kombinacjami wejdzie w tryb edycji, to na nim to najlepiej widać.

  3. Artykuł: neovim, fork vima, który pchnął go do rozwoju, wciąż nie zwalnia i sam się świetnie rozwija, a tutaj artykuł o tym czego się spodziewać i dlaczego ktoś używający vima mógłby spoglądać jeszcze na nevima.

Kubernetes

  1. Artykuł: Kolejne sposoby debugowania problemów w klastrze, tym razem wpis od firmy, która nie zajmuje się przesadnie rozwijaniem ekosystemu, tylko bardziej własnego produktu, który może posłużyć jako dodatkowa pomoc w takich sytuacjach. [tylko dla subskrybentów newslettera]

  2. Artykuł: Proste sposoby debugowania problemów w naszym klastrze, bez zbędnego zaciągania do boju całego GtiHuba i ekosystemu. [tylko dla subskrybentów newslettera]

Security, prywatność

  1. Artykuł: Piękny przykład niebezpiecznej podatności na popularnym serwerze nginx, z powodu cech języka C. Jeżeli używasz nginksa, to nie zapomnij o łataniu.

  2. Artykuł: M1RACLES - podatność w procesorze M1 od Apple. Zobacz jak w ogóle ten błąd jest opisany i przedstawiony. Jak nie chce Ci się czytać, to tylko napomnę, że raczej nie masz się czego obawiać (jak używasz M1)

  3. GitHub: Awesome Privacy - lista z gatunku “awesome”, tym razem dotyczy listy serwisów w sieci, które dbają o Twoją prywatność. Pogrupowana jest w listę, których unikać i ich odpowiedników, które są polecane.

  4. Artykuł: Artykuł o tym jak to Google włączył wszystkim swoim użytkownikom 2FA

  5. Artykuł: Mozilla oznajmiła w swoim blogpoście, że w związku z manifestem v3 w Chrome, również będzie go supportować, ale też nie porzuci supportu dla aktualnego podejścia w kwestii rozszerzeń, które jest przyjazne takim rozszerzeniom jak choćby blokery reklam.

Go

  1. GitHub: Czasem przydałoby się jakieś limity ustawić dla io.Reader lub io.Writer, a tu nie ma jak i trzeba klepać sporo kodu. Autor tego liba stanął prawdopodobnie przed takim problemem więc teraz już wiadomo co dzięki tej libce można uzyskać.

  2. GitHub: revive - nowszy, lepszy i szybszy zamiennik dla golinta. Można dopisać do golangci-linta.

  3. Artykuł: Czego się nauczyłem programując 2 lata w języku Go - zapiski pewnego programisty, które zawsze warto znać.

  4. Artykuł: O czym warto pamiętać robiąc benchmark swojego kodu, jak i informacja co nowego w tej materii wchodzi od wersji 1.17

  5. Artykuł: Programujemy funkcyjnie w Go z użyciem generyków. Oczywiście to nie weszło jeszcze do oficjalnego release, ale pokazuje zmianę, którą dają generyki. Przy okazji, na końcu artykułu, linki do ciekawych libek z tej tematyki.

  6. Artykuł: Jak to jest z pisaniem książki technicznej - tu w przykładzie autor pisał książkę o programowaniu w języku Go. Zalety książki, podejście do publishingu - wszystko tutaj jest poruszone, więc jeśli chodzi Ci po głowie taki pomysł, ten artykuł może Ci dużo dać.

Python

  1. Artykuł: Próba prostego wyjaśnienia co dokładnie oznaczają async oraz await

  2. Reddit: Biblioteki z cyklu “must learn”, czyli te, które należy znać - dyskusja na Reddicie. Zobacz, czy którychś z wymienianych jeszcze nie znasz. :-)

  3. StackOverflow: Jak sprawdzić które argumenty do funkcji przekazano pozycyjnie, a które za pomocą metody klucz=wartość.

  4. Artykuł: HTTPX - klient http następnej generacji, na razie w wersji beta. Czyżby znane requests stawało się właśnie przestarzałe?

  5. Artykuł: JsonLogic - jeżeli chcesz użyć json do czegoś więcej, aniżeli samo przechowywanie danych. Projekt pokazuje jak zrobić prosty język programowania w oparciu o JSON, są dołączone biblioteki do popularnych języków (m.in Python), które odpowiednio zinterpretują taki język.

Rust

  1. Artykuł: Jeśli musimy jakieś mechanizmy autoryzacji implementować, to warto wcześniej trafić na taki właśnie artykuł, który może nam dużo pomóc w zrozumieniu problemu.

  2. Artykuł: Debugowanie oprogramowania działającego w kontenerze.

  3. Artykuł: Myślę, że ta wiedza będzie wchodzić do kanonu z rodzaju “Czysty kod” ale dla Rusta. Chodzi bowiem o nazywanie czasu życia zmiennych, nie musi to być ciągle a lub b, które mogą niewiele wyjaśniać.

  4. GitHub: Lista znanych programów, wraz z linkiem do jego zamienników napisanych w Ruście. Na razie lista nie powala, ale zawsze to jakiś początek.

Apple

  1. Artykuł: Trochę więcej światła rzuconę na “nową” kamerę w iPad Pro z M1. Jak widać, za większość “nowości” odpowiada sporo tzw. sztuczek.

  2. YouTube (13m): Czy nowy 24” iMac z nowym procesorem M1 jest dobry do edycji wideo 4K i 8K? Max z kanału Max Tech sprawdził to dla Was.

  3. YouTube (20m): Przy okazji premiery najnowszych iPadów Pro z M1 można sobie zadać pytanie czy warto dopłacać do tego większego z ekranem Mini-LED - na to pytanie starają się odpowiedziec w tym nagraniu.

  4. YouTube (4m): Teardown M1 iMac 24” od iFixit oczywiście. Niestety najnowsze dzieło Apple nie wpisuje się dobrze w szerokorozumianą naprawialność.

  5. YouTube (12m): Czy warto dopłacić do iPada Pro w wersji z 16 GB pamięci RAM? To właśnie postanowili sprawdzić na kanale Max Tech i porównać ekran w ekran wersje z 8 GB i 16 GB

Laptopy, Mobile, PC

  1. Artykuł: Test LG Gram 14Z90P - ultrabook z bardzo długim czasem pracy na baterii