O to najnowsze zestawienie po małym poślizgu. Historie na HackerNews o wywalaniu produkcji, trochę o estymatach, dlaczego niby są konieczne choć są nietrafione, dla kogo są przyjazne płatności za usługi AWS, bo jak wiemy nie dla wszystkich. Ponadto o firmie, w której najpierw liczy się zaufanie, a potem code review. Poznamy również głębiej trochę temat na uboczu jakim jest synchronizacja czasu i o problemach z tym. Trochę o iPadzie Pro 12.9 i o webcamie 4K. No i jak każde moje zestawienie, tak i to zawiera linki z moich ulubionych języków programowania, czyli standardowe pozycji z Go, Rusta oraz Pythona. Zapraszam zatem do lektury.

Jeśli interesują Cię takie materiały i chcesz ich otrzymywać więcej - zapisz się do mojej listy mailingowej.

Materiały te są również częściowo publikowane w moim tagu #devopsiarz w serwisie wykop.pl

 

Produktywność

 1. Artykuł: Kilka sposobów na… notatki. Tak, ja też nie wiedziałem, że są odpowiednio nazwane podejścia do ich tworzenia. [tylko dla subskrybentów newslettera]

 2. Artykuł: Jak efektywnie robić notatki - tutaj przykład [tylko dla subskrybentów newslettera]

 3. Artykuł: Jedna z najważniejszych porad jak chodzi o produktywność, na pewno było Ci dane ją poznać, jak zgłębiasz te tematy. [tylko dla subskrybentów newslettera]

Praca, kariera, biznes

 1. Artykuł: Chip shortage to już chyba przeżytek, przygotuj się na nadchodzący shortage developerów, zwłaszcza jeśli nim jesteś jednym z nich. :)

 2. HackerNews: Pytanie do społeczności HN o ciekawe historie z cyklu “wywaliłem produkcję”. Myślę, że nic nie trzeba więcej dodawać. :)

Programowanie, algorytmy

 1. Artykuł: Co każdy programista powinien wiedzieć odnośnie dysków SSD.

 2. Artykuł: Wszyscy doskonale wiemy, że estymaty są złe i będą złe. Mimo to, warto je robić, tak przynajmniej przeczytamy w tym artykule.

 3. Artykuł: Sortowanie w unicode - dlaczego jest takie nietrywialne wraz z informacjami jak sytuacja wygląda w różnych językach.

DevOps, Architektura

 1. Artykuł: Takie tam ciekawe spojrzenie na sposób w jaki Amazon pobiera opłaty w swoich usługach AWS i dla kogo on jest przyjazny, bo na pewno nie dla pojedynczych developerów.

 2. Artykuł: Ta firma chwali się, że u nich nie ma domyślnych code review, liczy się zaufanie. :)

Linux

 1. GitHub: Jeśli chcesz zabezpieczyć swój serwer linuksa warto rzucić okiem na to repozytorium, gdzie znajduje się gotowy do odpalenia playbook ansible, mający zatroszczyć się o te kwestie. W repo wyjasnienie co jest robione i dlaczego, z linkami do innych poradników.

 2. Artykuł: sysbench - pakiet do benchmarkowania systemu, tutaj instrukcja instalacji i sposobu użycia.

 3. Artykuł: Wygeneruj sobie łatwo i prosto prompta do basha na tej stronie.

 4. YouTube (43m): Wideo autora, który wydaje się mieć fiksacje na tym konkretnym punkcie: czas w systemie i jego synchronizacja. Jeśli myślisz, że czas w systemie to prosta sprawa, obejrzyj tę prezentację.

Kubernetes

 1. Artykuł: Świetny artykuł o tym, jak Kubernetes zdominował branżę, jednak co to oznacza dla adminów, devopsów czy stanowisk typu SRE? Ktoś zadał sobie trud, aby napisać o tym artykuł, w którym przedstawił statystyki faili, potencjalne faile itp. Warto się zapoznać. [tylko dla subskrybentów newslettera]

 2. Artykuł: Kubernetes by Example - czyli ucz się obsługi Kubernetes na podstawie realnych przykładów do zrobienia wraz z nagraniami wideo i dostępną piaskownicą.

Security, prywatność

 1. Artykuł: Google narusza GDPR i dalej przesyła dane z UE do USA, nawet pomimo wyroku sądów. W związku z tym firmie grozi grzywna nawet w wysokości 6 mld USD i ciekawi mnie, czy dojdzie do takiej sytuacji, że będzie musiała to zapłacić

 2. Artykuł: Tzw. mini-nas, tudzież smart dysk zwany My Book Live od WD - jeśli jesteś w posiadaniu tego urządzenia kliknij w artykuł lepiej.

 3. Artykuł: Media donoszą, że dane 700M userów wyciekły z LinkedIN i są na sprzedaż. Choć nie brak też informacji, że to nie wyciek, a dane zebrane w wyniku scrapowania publicznych profili. W każdym razie LI analizuje temat. Jeśli to scraping i ktoś to nieźle sprzedał, to już wiadomo, że scraping jest też dochodowy.

Go

 1. Artykuł: Go ma swój oficjalny Q&A na StackOverflow, generalnie to taki po prostu SO ale brandowany dla Go (przynajmniej ja tak to widzę) i obiecywane są “approve” odpowiedzi na pytania.

 2. GitHub: Tool do generowania obciążenia dla HTTP, przy okazji przedstawiający dane w formie ładnego wykresu w konsoli

 3. GitHub: Strumieniowa replikacja dla SQLite - możesz dzięki temu zrobić sobie prostą architekturę master-slave w SQLite (lub replika w “nowej” nomenklaturze)

 4. Artykuł: Tworzymy bezpieczny webservice wraz z odpowiednią dla niego zwłaszcza konfiguracją serwisu w systemd

Python

 1. Artykuł: Sprawdzamy ile nasz program konsumuje pamięci. Artykuł nie tylko o tym jak sprawdzać, ale też interpretować dane.

 2. Artykuł: Wydaje Ci się, że odwracanie listy w Pythonie to masz w małym palcu? No to zobacz, czy znasz wszystkie wymienione sposoby - świetny artykuł od RealPython

 3. Artykuł: Pandas jest fajne, ale to nie wszystko, zwłaszcza jeśli Twoim celem jest jakoś dane przedstawić w formie ładnego wykresu. Wtedy warto zobaczyć instrukcję na tej stronie.

 4. GitHub: No, no, opiszę to tak: rozłóż szachownicę, odpal kamerę na nią, skalibruj ustawienie, ustaw bierki i graj z kimś… zdalnie. Tak, ten program rozpoznaje szachownice i ustawienie bierek na kamerze i “przenosi” pozycję do serwisu online. Nic tylko czekać na zdalne zabiegi robione w podobny sposób. :)

Rust

 1. GitHub: Sized- jak napotykasz taki keyword w kodzie i zachodzisz w głowę o co chodzi, to ten artykuł jest dla Ciebie. Ktoś odwalił kawał dobrej roboty i spróbował wytłumaczyć ten koncept.

 2. GitHub: Pierwszy projekt pewnego programisty: silnik szachowy całkowicie od 0. A jaki jest Twój pierwszy projekt w danym języku, którego się uczysz?

 3. YouTube: Playlista idealna do nauki podstaw Rusta od Microsoft - na temat moment 35 filmów (nie są one długie)

 4. GitHub: Zamiennik polecenia time o wielu możliwościach. Wśród features tego narzędzia jakieś analizy, progress, “warmup” komend, eksporty do różnych formatów, itp.

Apple

 1. YouTube (11m): Problemy, które trapią nowego iPada Pro M1. Trzeba przyznać, że niektóre problemy rozwalają na łopatki w tego typu urządzeniu dla Pro.

 2. Artykuł: Test największego, najbardziej flagowego i najszybszego iPada - czyli tego z ekranem 12.9 i procesorem M1, od notebookcheck.

Laptopy, Mobile, PC

 1. YouTube (9m): Test webcama od Della 4K, warto się taką w ogóle zainteresować? Na filmie porównanie z profesjonalną kamerą za 6000 USD