No i mamy kolejne zestawienie. Staram się publikować ciekawe zestawienia oprogramach, projektach, inicjatywach z szerokopojętej działki DevOps, w tym programowanie w Go, Python, szerokopojęta tematyka Security, ale także takie języki jak Haskell czy Rust. Pojawiaja się również takie tematy jak Wordpress, produktywność, w tym praca zdalna, może i rozwój osobisty, także jeśli Cie to ciekawi, to zapraszam do kolejnej, mam nadzieję interesującej lektury mojego najnowszego zestawienia, które dla Ciebie przygotowałem.

Jeśli interesują Cię takie materiały i chcesz ich otrzymywać więcej - zapisz się do mojej listy mailingowej.

Materiały te są równiez częściowo publikowane w moim tagu #devopsiarz w serwisie wykop.pl

 

 

Artykuły

 1. https://sekurak.pl/zobacz-nasz-100-stronicowy-raport-z-audytu-bezpieczenstwa-aplikacji-protego-safe/ - #security

[PL] Ekipa z Sekuraka badała bezpieczeństwo głośnej, kontrowersyjnej rządowej aplikacji ProteGo Safe i opublikowała raport z tego. Polecam przeczytać, bo to kawał dobrej lektury bez żadnej polityki.

 

 1. https://qvault.io/2020/07/21/very-basic-intro-to-elliptic-curve-cryptography/ - #security

Na czym polega algorytm krzywych eliptycznych w kryptografii (Elliptic Curve), bardzo przystępne wyjaśnienie dla opornych.

 

 1. https://stackoverflow.com/questions/27791532/how-do-i-create-a-global-mutable-singleton - #rustlang

Jeśli bardzo lubisz globalne zmienne i zamierzasz dodatkowo programować w Ruście, to ten wątek Ci się przyda.

 

 1. https://rejected.us/ - #pracait

Na przestrzeni lat, wielu dobrych programistów próbowało się dostać do wielu znanych firm IT. Nie wszystkim się udaje, są jednak Ci, którzy pokazują, że to spory błąd ich odrzucać na interview. Ich historie, zresztą, nie tylko ich, znajdziesz właśnie na tej stronie.

 

 1. https://www.python.org/dev/peps/pep-0622/ - #python

Nowa propozycja usprawnienia języka Python - pattern matching, znany np. z Rusta czy Haskella. Zobacz do linka co ulegnie zmianie, jeśli ta zmiana wejdzie do języka.

 

 1. https://pythonspeed.com/articles/function-calls-prevent-garbage-collection/ - #python

Trochę o automatycznym zarządzaniu pamięcią w Pythonie, zwłaszcza w odniesieniu do funkcji. Artykuł dla zaawansowanych, którym nie jest “wszystko jedno” jak coś działa pod spodem.

 

 1. https://realpython.com/python-reduce-function/ - #python

Nieco szerzej o funkcji reduce() w Pythonie. Jeśli nie było dane Ci nigdy jej używać to polecam artykuł, bo warto.

 

 1. https://www.thedigitalcatonline.com/blog/2020/07/05/flask-project-setup-tdd-docker-postgres-and-more-part-1/ - #python #docker

Spory tutorial z pisania swojej apki w Pythonie (we Flasku) w zgodzie z TDD, na dockerze i z użyciem PostgreSQL. Tutorial ładnie pokazuje jak to wszystko połączyć ładnie w całość i mieć setup do odpalania na różnych środowiskach dla różnych potrzeb. Pod artykułem jest też link do części 2 i 3.

 

 1. https://developer20.com/add-header-to-every-request-in-go/ - #golang

Krótko o dodawaniu nagłówków do naszych requestów HTTP w Go.

 

 1. https://www.fairwinds.com/blog/5-problems-with-kubernetes-cost-estimation-strategies - #devops #kubernetes

Lista 5 problemów, które zapewne napotkasz używając Kubernetesa

 

 1. https://dev.to/yujiri8/comparing-an-algorithm-in-python-go-haskell-2olm - #programownaie #haskell #python #golang

Z cyklu pewien programista i jego eksperymenty: porównananie algorytmów porównujących napisanych w Go, Haskellu i Pythonie.

 

 1. https://opensource.com/article/20/7/kubernetes-lens - #kubernetes #devops

Z tym linkiem, jest związany link nr 3 w sekcji libek, a tutaj zobaczysz krok po kroku jak używać takiego IDE do Kubernetesa.

 

 1. https://www.solo.io/blog/tutorial-how-to-set-multiple-rate-limits-per-client-id-with-envoy-proxy/ - #kubernetes #devops

Jeśli używasz envoy proxy w Twoim klastrze Kubernetesa, to być może zaciekawi Cię kwestia jak ustawić osobne limity dla każdego adresu IP.

 

 1. https://realpython.com/python-ipaddress-module/ - #python #network

Jeśli masz w planie pogłębić trochę wiedzę o adresach IP oraz o programowaniu w Pythonie, to gratulacje, napisano artykuł specjalnie dla takich osób jak Ty!

 

 1. https://thehftguy.com/2020/07/09/the-most-remarkable-legacy-system-i-have-seen/ - #devops #programowanie #pythona

Ciekawa relacja jednego developera, który miał “przyjemność” robić mały refaktor w systemie pewnego banku, który pamiętał jeszcze dinozaury, jak chodzi o stack Pythonowy. Zobacz jakie chochliki mogą Cię napaść, gdy tak jak on, będzie Ci dana wyprawa do takiej antycznej krainy.

 

 1. https://stu2b50.dev/posts/rust-is-surpris76171 - #rustlang #python

Jeden developer Pythona zagłębia się do Rusta i jego ekosystemu jak chodzi o pisanie serwera HTTP. Tu w artykule znajdziesz przykłady kodu jak i jego odczucia. Nie wszystkie jednak są pozytywne (ze świata Rusta)

 

 1. https://blog.patchgirl.io/haskell/2020/07/13/static-haskell-binary.html - #haskell #nix #linux

Budujemy statyczną binarkę prostej aplikacji w Haskellu za pomocą Nix. Jeżeli jeszcze nie znasz Niksa, zobacz co on może uprościć właśnie na przykładzie takiej aplikacji.

 

 1. https://medium.com/hiredscore-engineering/logging-lets-do-it-right-41d568d3bfcd - #python #devops

Logowanie nie jest takie proste, na jakie wygląda, dlatego warto, aby znać problemy o których wspomina autor w tym artykule, które sam napotkał.

 

 1. http://www.brendangregg.com/blog/2020-07-15/systems-performance-2nd-edition.html - #linux #performance

Brendan Gregg, znany w środowisku osób, które nie śpią z powodów wydajnościowych, uaktualnia swoją słynną książkę. Jego poprzednia książka do pozycja obowiązkowa dla tych, którym wydajność systemu nie jest obojętna i interesuje ich trochę jak coś działa na poziomie sprzętu. Mnóstwo zagadnień z książki (tych prostszych) pojawia się regularnie w rozmowach o pracę sysadminów, devopsów czy developerów.

 

 1. https://carolchen.me/blog/jits-impls/ - #programowanie

W związku z poprzednim materiałem ciekawe mięsko dla tych, którym wydajność i internalsy języków programowania są obojętne: jak działają kompilatory typu JIT i dlaczego są takie wydajne.

 

 1. https://www.freecodecamp.org/news/the-docker-handbook/ - #docker #devops

Co tu dużo pisać - kompendium wiedzy o Dockerze na jednej, ale długiej stronie.

 

 1. https://qvault.io/2020/07/08/how-sha-2-works-step-by-step-sha-256/ - #algorytmy #programowanie #security

Jak działa, krok po kroku, jeden z bardzo powszechnie używanych algorytmów bezpieczeństwa, konkretnie funkcja skrótu SHA-2. Bez pudła można powiedzieć, że sporo aplikacji, których używasz na codzień, korzysta z jakiejś jego wersji.

 

 1. https://danyspin97.org/blog/colorize-your-cli/ - #linux

Trochę o tym jak sobie pokolorować niektóre polecenia w terminalu. Oczywiście można użyć frameworków typu oh-my-cośtam, ale istnieją też inne sposoby.

 

 1. https://www.reddit.com/r/ipad/comments/hy590d/a_page_from_one_of_my_handwritten_notes_created/ - #apple #ipad

Jakie notatki można “pisać” na ipadzie - zobacz tutaj, to się zdziwisz.

 

 1. https://www.notebookcheck.net/Lenovo-ThinkPad-X1-Carbon-2020-Business-Laptop-Review-4K-display-costs-battery-runtime.482570.0.html - #laptop #thinkpad

Notebookcheck testował ostatnio X1 Carbon, tu link do tego testu.

 

 1. https://www.notebookcheck.net/Dell-Latitude-7310-Core-i7-Laptop-Review-Better-Looks-Same-Performance.480792.0.html - #laptop #dell

Tu z kolei test laptopa z biznesowej serii Della (konkurencja dla MacBooków Pro 13 i ThinkPadów T)

 

 1. https://www.youtube.com/watch?v=G4IUfNevmCU - #laptop #dell

Zostajemy wciąż przy laptopach - serwis ifixit rozebrał nowego XPS 15 i poddał analizie pod kątem tego, jak łatwo się go naprawia. Najnowszy XPS Della wypadł świetnie - 9/10, co jest tym istotniejsze, że jest tak samo “cienki” jak MacBooki, które notorycznie są praktycznie nienaprawialne.

 

 1. https://www.notebookcheck.net/Dell-XPS-17-9700-Core-i7-Laptop-Review-Pretty-Much-A-MacBook-Pro-17.480975.0.html - #laptop #dell

Jeszcze jeden test od notebookcheck z ostatnich dni: XPS 17 9700, tytuł brzmi klikbajtowo, bo prawie jak MacBook Pro 17, ale polecam zapoznać się z testem tego sprzętu.

 

 1. https://hulry.com/medium-vs-own-blog/ - #blog #internet

Budujesz bloga i zastanawiasz się nad platformą? Artykuł zaleca, aby z tej pozycji wykluczyć znane wszystkim Medium. Przeczytaj, aby dowiedzieć się dlaczego.

 

 1. https://www.youtube.com/watch?v=9BnLbv6QYcA - #apple #heheszki

Niektórzy mogą już nie pamiętać, ale Apple kiedyś wyskoczyło z takim o to pomysłem, to oczywiście z przymróżeniem oka ;-)

 

 1. https://letterstoanewdeveloper.com/2020/07/20/how-i-got-a-job-two-weeks-after-my-coding-bootcamp/ - #kariera #pracait

Jak jeden developer zdobył pracę w dwa tygodnie po swoim bootcampie, tu opis tego przypadku.

 

 1. https://www.openwall.com/lists/oss-security/2020/05/19/8 - #qmail #security

Niektórzy mogą nie pamiętać czasów, gdy był jeden programista tak pewny swojego softu - qmail, że aż płacił, gdyby ktoś znalazł jakiś security bug. Bugi wtedy jakieś niby znajdowano, ale taki eksploit klasy RCE, pojawił się dopiero niedawno. Jak nie wiesz co to qmail to się nie przejmuj, ale niektórzy być może pamiętają słynną pewność siebie pewnego pana. :-)

 

 1. https://www.reddit.com/r/Dell/comments/hxtvwv/xps_17_uhd_4k_vs_fhd_1080p/ - #dell #laptop

Jak po lekturze linka nr 28 zechcesz sobie kupić XPS 17, to wejdź w ten wątek, bo dostaniesz unikalne zdjęcie 2 modeli obok siebie, ale jeden z ekranem FullHD (1080p), a drugi z 4K.

 

 1. https://www.youtube.com/watch?v=79Cx09UEbb4 - #wordpress

Tworzenie strony internetowej od podstaw na podstawie Wordpressa i wyglądu Astra - film (40 minut) dla absolutnie początkujących.

 

 1. https://devopsdirective.com/posts/2020/07/stupid-github-actions/ - #github #devops

Czasem trzeba się pobawić w pracy dla samej zabawy - zobacz co można na tym zyskać.

 

 1. https://www.reddit.com/r/rust/comments/hyb503/i_am_a_js_full_stack_developer_and_i_would_like/ - #javascript #rustlang

Developer JavaScript pyta się za co lubimy Rusta. To wątek na reddicie.

 

dla subskrybentów mojego newslettera mam tutaj jeszcze 7 dodatkowych materiałów

 

 

Libeczki

 1. https://github.com/mateusz-szczyrzyca/mirkolisty-wykop - #python

“Wołaczka” mojego autorstwa do wołania ludzi na wykop.pl, do moich wpisów, na podstawie ich plusów. Nie wymaga dostępu do API i logowania, bo obecnie “generuje” wiadomość do wklejenia. Zobacz do repozytorium, zwłaszcza do mirkolisty.conf, aby dowiedzieć się więcej o algorytmie wołania.

 

 1. https://github.com/lawl/NoiseTorch - #golang #linux

Usuwamy szum za pomocą wirtualnego mikrofonu - rozszerzenia do PulseAudio, napisanego w Go

 

 1. https://github.com/deviceinsight/kafkactl - #golang

Coś na wzór kafkacat, ale napisane w Go, czyli tool do zapinania się do brokerów Kafki i testowania wysyłania/odbierania wiadomości.

 

 1. https://github.com/lensapp/lens - #kubernetes

Coś ala IDE do Kubernetes - zobacz repozytorium i film, aby zrozumieć o co chodzi. Znacznie ładniejszy zamiennik k9s.

 

 1. https://github.com/hashicorp/terraform-cdk - #devops #programowanie

Jak nie lubisz HCLa, czyli sposobu deklarowania infrastruktury w Terraformie, to ten projekt może Ci pomóc w użyciu Twojego ulubionego języka do tego celu (np. Pythona)

 

 1. https://github.com/flant/shell-operator - #golang #kubernetes #devops

Tool, który pozwala nam odpalać nasze skrypty w Kubernetesie w reakcji na jakieś zdarzenia w nim zachodzące.

 

 1. https://github.com/returntocorp/semgrep - #python #programowanie

Statyczny analizator kodu dla wielu języków programowania

 

dla subskrybentów newslettera są jeszcze 4 dodatkowe materiały