Nowe zestawienie na dzień 22 czerwca 2021, czyli tuż po przesileniu letnim i moim powrocie z wakacji. W tym zestawieniu badanie produktywności pracowników zdalnych oraz o produktywnym tygodniu pracy. Lista dobrych rzeczy dla developerów, do tego trochę Kubernetesa i Linuksa, np. jak stawiać własny CDN lub jak urozmaicić sobie pracę w terminalu. Jeżeli w Twoich planach jest zostać złym programistą/programistką, to w tym zestawieniu coś na ten temat znajdziesz. Poza tym parę linków o Go, Rust i Python, czyli to co zwykle. Jeden z linków do artykułu, w którym autor sprawdza, czy to prawda, że Windows 10 staje się coraz wolniejszy. To oczywiście nie wszystko dlatego zapraszam do mojego zestawienia!

Jeśli interesują Cię takie materiały i chcesz ich otrzymywać więcej - zapisz się do mojej listy mailingowej.

Materiały te są również częściowo publikowane w moim tagu #devopsiarz w serwisie wykop.pl

 

Produktywność

 1. Artykuł: Jaki trick, mebel lub rozwiązanie najbardziej wpłynął na Twoją produktywność podczas pracy z domu - pytanie do pewnej społeczności. [tylko dla subskrybentów newslettera]

Praca, kariera, biznes

 1. PDF: Pracownicy zdalni są bardziej produktywni? Jedno z badań twierdzi, że wcale nie - jedynie dłużej pracują, ale nie przekłada się to na zwiększoną produktywność.

 2. Artykuł: Praca przez 4 dni w trakcie tygodnia (zamiast “standardowych” 5) powoduje wzrost produktywności o 40% - Microsoft z Japonii się pochwalił taką o to informacją.

Programowanie, algorytmy

 1. YouTube: Jeden developer rozpoczął nagrywanie poradnika “Haskell by Example” (ciągle nagrywa). To link do playlisty z tymi nagraniami dla tych, którzy chcą się uczyć Haskella.

 2. Artykuł: Zarządzanie pamięcią od kuchni, w niektórych znanych językach programowania (np. Rust, Go, itp) [tylko dla subskrybentów newslettera]

 3. Artykuł: Lubisz darmowe rzeczy i jesteś developerem? Ta strona dostarczy Ci listę oprogramowania i usług, które możesz użyć za darmo, niektóre pozycje zaskakują.

 4. Artykuł: Porady jak być złym developerem. Dlaczego linka umieszczam? Bo można porady “odwrócić” i wyjdzie jak być dobrym, więc szach i mat - dwie pieczenie na jednym artykule.

DevOps, Architektura

 1. Artykuł: Jakie katastrofy związane z budowaniem rozproszonych systemów widział autor artykułu. Wśród wspomnianych katastrof jest słynny hype driven development.

 2. Artykuł: Masz już PostgreSQL w projekcie, ale chcesz dorzucić jeszcze Redisa? Może jednak warto przemyśleć decyzję - Postgres ma naprawdę spore możliwości i jest w stanie z powodzenie zaoferować większość funkcjonalności z Redisa.

 3. HackerNews: Jest seryjnym zabójcą wielu projektów IT, który na dodatek pięknie się uśmiecha i zachęca do siebie fanów mikroserwisów. Dlaczego architektura mikroserwisów oparta głównie o Event Sourcing jest bardzo trudna do udanego wdrożenia (choć brzmi zupełnie banalnie w założeniu), tłumaczy ktoś doświadczony ze społeczności HackerNews. Sam osobiście widziałem na oczy upadek projektu w tej architekturze, finansowego greenfielda warto dodać.

 4. Artykuł: Migracja live schemy w PostgreSQL za pomocą widoków.

 5. Artykuł: Nie rozumiesz jeszcze Kafki lub nie dane Ci było mieć z nią do czynienia? Oglądnij zatem bajkę o zwierzętach w lesie i rzece. Animacje można przesuwać kursorami.

Linux

 1. Artykuł: Często odpalając coś z linii komend musimy przemycić jakieś hasło, klucz API, no ogólnie coś sekretnego. Jak zrobić to dobrze, by się nam do historii shella nie władowało (a o czym pewnie się zaraz zapomni) opisuje ten artykuł. [tylko dla subskrybentów newslettera]

 2. GitHub: Nudzą Cię standardowe rzeczy? Jeśli tak, to w tym repozytorium znajdziesz całkiem niezłe “zamienniki” do znanych komend takich jak cat, curl czy grep. Zamienniki albo są szybsze, albo dają przyjaźniejszy output, albo wszystko w jednym.

 3. Artykuł: Jak właściwe escapować znaki specjalnie w shellu, tyczy się zwłaszcza sytuacji przesyłania komend przez SSH.

Kubernetes

 1. Artykuł: Jakie mamy możliwości jeśli chcemy używać persystentnego storage w klastrze. Dostępny jest film i prezentacja.

 2. GitHub: Czas trzeba sobie CDNa postawić, więc czemu nie zaprzągnąć do tego klastra?

 3. Artykuł: Wybieranie rodzaju skalowania dla naszego klastra, w tym przypadku dobrze wiedzieć o wadach i zaletach różnych podejść.

Security, prywatność

 1. Artykuł: To czas porzucić wreszcie Google Chrome i przesiąść się na inne przeglądarki.

 2. Artykuł: 50 ważnych rzeczy, które warto znać, jeśli planujesz rozpocząć karierę w szerokorozumianej branży security. Wśród takch spraw: rozróżnianie authentication oraz authorization.

 3. Artykuł: W jaki sposób newslettery e-mailowe śledzą co klikasz i czytasz - autor wziął na warsztat 2 popularne systemy i pokazuje jak działa ich analityka.

 4. Artykuł: Dlaczego nie powinno się używać przeglądarki Brave jeśli prywatność ma znaczenie - autor artykułu punktuje między innymi takie kurioza jak wbudowany fork uBlock Origin z hardcodowaną whitelistą (ustaloną przez maintainerów przeglądarki rzecz jasna).

Go

 1. GitHub: Potrzebujesz łatwo i prosto mieć wynik zapytania z bazy w strukturze? Nic prostszego, wystarczy użyć tej biblioteki. W repozytorium jest pokazane jak jej użyć i jakich rezultatów się spodziewać.

 2. YouToube (34m): Tracing programu napisanego w Go za pomocą eBPF - nagranie z Berling Golang meetup

 3. GitHub: Szybka in memory database, która pozwala trzymać customowe typy danych i odpytywać je. Zobacz do repozytorium po przykłady.

 4. Artykuł: Error handling w Go nie wszystkim pasuje, więc powstało sporo propozycji jego rozwiązania. Jak sporo? Ta strona stara się odpowiedziec na to pytanie i nawet pokazac te propozycje.

 5. GitHub: Jeśli masz terraforma, to to może Ci się przydać - dodatek, który od razu powie Ci, ile infrastruktura wynikowa z Twojego terraforma będzie kosztować. Pokazuje nawet różnicę między aktualnym, a dopiero planowanym konfigiem, po resztę zerknij do repozytorium.

Python

 1. Artykuł: Context managery i wyrażenie with - szersze spojrzenie od RealPython.

 2. Artykuł: Chcesz się uczyć pythona, ale brak Ci pomysłu na projekt? Ta lista powinna Ci pomóc - znajdziesz tu możliwe propozycje projektów do napisania.

 3. Artykuł: Nowoczesne programowanie w Pythonie - ta strona poprowadzi Cię za rączkę, od tricków w konfiguracji środowiska, wyboru edytora/IDE, po używanie debuggerów, strukturyzowanie kodu, testowanie itp.

Rust

 1. Artykuł: Chcesz rozpocząć naukę Rusta? Jak masz Visual Studio Code oraz ten artykuł to jedziesz prosto z tematem, czyli instalujemy co potrzeba do środowiska developerskiego, szybko i prosto

 2. Artykuł: Symulujemy proces ewolucji za pomocą algorytmu genetycznego i sieci neuronowych, w artykule linki do kolejnych części.

 3. GitHub: Nushell - nowy typ shella, zobacz do repozytorium, aby zobaczyć co potrafi. Wspomnę tylko o wbudowanym autoformatowaniu niektórych formatów danych, czy przekształcaniu outputów do jsona, ale to tylko mała próbka możliwości.

Apple

 1. Artykuł: Test iPad Pro 11 z M1 - test od notebookcheck, zobacz jak w tych testach wypadł najnowszy tablet od Apple.

Laptopy, Mobile, PC

 1. Artykuł: Czy Windows 10 spowolnił z czasem przy okazji instalacji coraz to nowszych jego aktualizacji? Ktoś spróbował to sprawdzić.

 2. Artykuł: Test ThinkPad P15s G2, mówiąc skrótowo: odgrzewany kotlet od Lenovo z procesorem intela. Nic się tu więcej nie da napisać.

 3. Artykuł: Wiadomo z czego słyną laptopy Alienware, ale testowany m15 R4 dodatkowo posiada mechaniczną klawiaturę. Nie wiem jaki jest jej sens w laptopach, ale notebookcheck przetestował ten twór.

 4. Artykuł: Test Lenovo ThinkPad X13 Yoga. Ekran 16:10 z rozdzielczością WQXGA i dobrym czasem pracy na akumulatorze. Wysoka ocena całkowita od notebookcheck.