Co tam na dziś: pozew za naruszenie GPLa w świecie oprogramowania szachowego. Badanie developerów od JetBrains, dużo danych dla ciekawych, do tego trochę o GitHub Copilot oraz SQLite. Zbiór wiedzy o architekturze oprogramowania oraz książka jak to robią w Google, niestrudzony tester linuksowych dystrybucji na desktop i efekty jego pracy. Jak pewna firma poradziła sobie bez Kubernetesa. A z innej beczki: co może być alternatywą dla przeładowanych i nieczytelnych stron internetowych, które mamy dziś. No i tematy te co zawsze, czyli: Python, Go i Rust.

Jeśli interesują Cię takie materiały i chcesz ich otrzymywać więcej - zapisz się do mojej listy mailingowej.

Materiały te są również częściowo publikowane w moim tagu #devopsiarz w serwisie wykop.pl

 

Produktywność

  1. Artykuł: Te nawyki mogą Ci się przydać, aby podnieść Twoją produktywność. [tylko dla subskrybentów newslettera]

  2. Artykuł: Garść porad odnośnie tego jak szybko się uczyć nowych rzeczy. Jest podane kilka przykładowych technik, bo jak wiadomo nie wszystkie działają na wszystkich równie dobrze. [tylko dla subskrybentów newslettera]

Praca, kariera, biznes

  1. Artykuł: Developerzy najsilniejszego silnika szachowego Stockfish, pozwali firmę ChessBase za naruszenie licencji GPL. Firma wzięła źródła tego silnika, pozmieniała kilka nazw i nazwała ten “produkt” Fat Fritz 2, po czym wprowadziła go do sprzedaży jako jej supersilny silnik szachowy.

  2. Artykuł: Czasem musisz dać błędną odpowiedź na pytanie techniczne i będzie ona poczytana jako dobra. W tym celu należy mieć odpowiednie skille miękkie, aby coś takiego przeszło. Ciekawa historyjka z pewnego interview.

Programowanie, algorytmy

  1. PDF: Książka Software Engineering at Google w wersji PDF za darmo - nawet nie trzeba e-maila podawać.

  2. Artykuł: Czy GitHub Copilot to błogosławieństwo czy przekleństwo - długi artykuł z przykładami co potrafi Copolit, co robi dobrze, a co źle, jakie są alternatywy, itp.

  3. Artykuł: Recenzja książki “Software Engineering at Google” oczami pewnego programisty. Jeśli chcesz wiedzieć co w niej ciekawego, w tym czym różni się programming od software engineering to zajrzyj. :)

  4. Artykuł: Ciąg dalszy różnorakich opinii o GitHub Copilot. Tutaj kolejny developer pisze co myśli, wymienia wady, zalety, ale generalnie to ja odczuwam, że złapał hajpa na tę technologię.

  5. Artykuł: Badanie developerów od JetBrains - jeśli chcesz dowiedzieć się jakie języki są popularne, jakie lubiane, na jakie są planowane migracje, skąd są developerzy, jakich systemów operacyjnych używają developer - odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w tym właśnie raporcie.

DevOps, Architektura

  1. Artykuł: Czasem zastanawiać się można czy tak prosta baza jak SQLite jest wydajna. Z tego wychodzi, że jest wydajniejsza niż najpopularniejsze systemy plików na najpopularniejszych systemach, przy operacjach zapisu i odczytu. Użytych rozwiązań 1:1 nie można porównywać, ale artykuł pokazuje możliwości i ich zestawienie z czymś co “znamy”

  2. Artykuł: Myślę, że jak opanujesz zagadnienia tego artykułu, to nie ma chyba pytania odnośnie DNSa, które by mogło Cię zaskoczyć na interview.

  3. Artykuł: Obszerny zbiór wiedzy i zasobów nt. architektury oprogramowania i to w podziale na języki, tematyki, co komu pasuje. Do tego często aktualizowany. [tylko dla subskrybentów newslettera]

  4. Artykuł: Potrzebujesz wstawić dużo rekordów na raz do SQLite w możliwe krótkim czasie? Ktoś przed Tobą miał ten problem…

  5. Artykuł: Z tej strony dowiesz się dlaczego PDF to najlepsza alternatywa dla obecnych stron WWW. Muszę przyznać, że niektóre argumenty do mnie przemawiają.

Linux

  1. YouTube (16m): Czy można nagrać 16 minut filmu o xargs? Jak widać można, więc skorzystaj z tej formy przekazu, jeśli ona do Ciebie przemawia, aby przypomnieć lub nauczyć się xargs właśnie.

  2. Artykuł: KDE Connect jest dostępny na Windows 10. Dzięki temu oprogramowaniu można liczyć na podobne “zgranie” smartfonu z Androidem z systemem Linux lub Windows właśnie, jak to ma miejsce w przypadku iPhone i macOS.

  3. Artykuł: 15 letni błąd w kernelu linuksa - mocno techniczny opis dla fanów security i programowania.

  4. Artykuł: Przykładowy widok na kod drivera prawdziwego urządzenia napisany w Ruście, w zestawieniu z kodem w C.

  5. Artykuł: Ktoś miał jeden cel: mieć działającą dystrybucję Linux. Autor artykułu sprawdził ich kilka na swoim sprzęcie, wykonał masakryczną pracę i wybrał najlepszą. Lub, chciałoby tu się powiedzieć: najmniej spieprzoną dystrybucję. [tylko dla subskrybentów newslettera]

Kubernetes

  1. Artykuł: Robimy load balacing pomiędzy dwoma klastrami. W akcji Kind oraz Istio, obecność tego pierwszego sugeruje, że akcja jest do wykonania w warunkach “domowych”.

  2. Artykuł: 10 rzeczy, które autorka artykułu chciałaby wiedzieć zanim zaczęła przygodę z Kubernetes.

  3. Artykuł: Co zamiast Kubernetesa, czyli jak to zrobiła pewna firma w oparciu o inne bazowe usługi AWS. Jak widać da się.

Security, prywatność

  1. Artykuł: DuckDuckGo ma zaoferować usługę podobną do Hide My Email od Apple.

  2. Artykuł: Jeden z potencjalnych błędów, dzięki którym Pegasus może funkcjonować. Błąd dotyczy iMessage na najnowszym iOS,

Go

  1. GitHub: Wskaźnika lub kilku wskaźników postępu na raz nie trzeba pisać na nowo, można zamiast tego użyć tego liba.

  2. Artykuł: Przykład jak pisać wrappery na popularne komendy i do czego się przydadzą. Myślę, że ta metoda bez problemu się sprawdzi, aby pisać “fejkowe” komendy, które coś mogą “przemycać” pod spodem. Oczywiście mam tu na myśli tylko etyczne zastosowania.

  3. GitHub: Nowy lib do testów, bardzo przyjemna alternatywa dla testify, która ładnie koloruje output. :)

  4. Artykuł: Jak myślisz, co będziesz szybsze: iteracja po elementach slice i ustawienie wszystkich wartości na 0 (zakładamy integery) czy zrobienie make by zainicjować slice o odpowiedniej długości z tymi wartościami? Ciekawostki z cyklu niuanse języka.

Python

  1. Artykuł: Tutaj można zobaczyć GitHub Copilot w akcji, jak chodzi o prosty program w Pythonie. Uzupełnieniem artykułu jest film.

  2. Artykuł: Konsola Pythona 3 online, podobna do playgroundu znanego z języka Go. Piszesz kod, klikasz run i masz wynik. Zero instalacji czegokolwiek, wystarczy tylko przeglądarka. Na GitHubie ponadto dostępne są źródła do samodzielnego hostingu.

  3. GitHub: Narzędzie, która pomaga szukać niektórych oznak znanych infekcji na urządzeniach mobilnych typu smartfony.

  4. Artykuł: Patrząc na tutoriale z matplotlib można odnieść wrażenie, że wykresy tam pokazywane są paskudne. Takie jednak nie muszą być, a na dowód ta strona, która ma galerię wykresów stworzonych za pomocą tej biblioteki.

Rust

  1. Artykuł: Piszemy kontroler Kubernetesa w Ruście. Tak, to nie pomyłka, to jest artykuł z tej właśnie sekcji.

  2. Artykuł: Profilowanie aplikacji Zellij (multiplekser terminala), autorzy opisują na jakie problemy natrafiali i jakimi sztuczkami wyciągali kolejne punkty wydajności.

  3. GitHub: I tak powinna działać komenda diff od samego początku. Jak widać znowu ktoś musiał wziąć Rusta i coś przepisać…

  4. GitHub: Konsolowy parser lub agregator logów w czasie rzeczywistym, coś pięknego. Zobacz do repozytorium, aby obejrzeć co to potrafi.

Apple

  1. Artykuł: Adobe przeportowało swoje Premiere Pro na M1 i chwali się 80% zyskiem wydajności w stosunku do wersji na procesory Intel.

  2. Artykuł: Przeczytaj artykuł, jeśli lubisz używać testowe wersje macOSa na dyskach zewnętrznych. Koncept właściciela może Ci się dać we znaki - jedno z rozwiązań problemu jest dostępne w komentarzach do artykułu.

  3. Artykuł: Nowe MacBooki z M1 nie są jak te stare z intelami - nie grzeją się tak, a więc są ciche. Air jest chłodzony pasywnie. Nic dziwnego, że w tej sytuacji, niektórzy mogą zatęsknić za dźwiękami wentylatorów w makach, ta aplikacja jest dla nich właśnie, aby o nich nie zapomnieli. Aplikacja emuluje ten dźwięk z głośników, także masakruje system jak chodzi o rozwiązywanie problemów pierwszego świata.

Laptopy, Mobile, PC

  1. YouTube (6m): Razer Blade 14 - laptop premium do gier, znajdziesz jego wady? Ten youtuber znalazł ich sporo.