W tym zestawieniu badanie dot. produktywności pracy zdalnej, a dla subskrybentów standardowo kolejne tipy z tego zakresu. Fullstack developer pyta społeczność, czy dobrze zarabia. Wyszła Scala 3, jeden z bardziej ciekawych języków programowania. Ponadto jak negocjować ofertę zatrudnienia, gdy już ją dostaniesz. Przy okazji sprawdź się, czy odróżnisz fejkowy artykuł naukowy od prawdziwego. Jakby tego było mało, lista 3 rzeczy, których nie należy pisać na nowo w swoim projekcie. Ambitni dowiedzą się jak powstawić ElasticSearcha. No i jeszcze ciekawy błąd związany z narzędziami do programowania w Ruście. Te i inne materiały w tym zestawieniu, dlatego zapraszam do czytania w poniedziałek!

Jeśli interesują Cię takie materiały i chcesz ich otrzymywać więcej - zapisz się do mojej listy mailingowej.

Materiały te są również częściowo publikowane w moim tagu #devopsiarz w serwisie wykop.pl

 

Produktywność

  1. Artykuł: Prosta reguła pomagająca w walce z kunktatorstwem, [tylko dla subskrybentów newslettera]

  2. Artykuł: Kolejna porcja porad odnośnie pracy zdalnej. [tylko dla subskrybentów newslettera]

Praca, kariera, biznes

  1. Artykuł: Czy ja dobrze zarabiam? Pewien developer zadał na swojej stronie takie osobliwe pytanie społeczności, ujawniając, ile zarabia.

  2. Artykuł: Co jest ważne w landing page - przemyślenia pewnego doświadczonego, nazwijmy to “audytora” [tylko dla subskrybentów newslettera]

  3. PDF: Badania nt. produktywności pracy zdalnej, streszczenie jest dostępne na stronie, więcej informacji oczywiście w PDFie

  4. Artykuł: Po jednym lub wielu etapach rozmów o pracę firma chce Ci złożyć ofertę zatrudnienia. A na tej stronie znajdziesz trochę reguł, jak profesonalnie negocjować w takiej właśnie sytuacji.

Programowanie, algorytmy

  1. Artykuł: GPT-2 wytrenowano 10 000 artykułami z prestiżowego pisma naukowego Nature i potrafi teraz pisać podobne artykuły. Nie wierzysz? Ta strona proponuje Ci zagranie w grę, czy zgadniesz, czy to treść z prawdziwego artykułu, czy fake (czyli napisane przez GPT-2). Lepiej mieć wcześniejsze obycie z takimi artykułami, bo można polegnąć z kretesem. :)

  2. Artykuł: Scala 3 została wydana!

  3. Artykuł: Masz stronę, którą nękają boty, a większość twoich odwiedzających to ludzie znający zasady gry w szachy? No to na takie sytuacje powstała chesscaptcha… mam tylko nadzieję, że mata w 20 tam nie trzeba będzie rozwiązywać :)

  4. Artykuł: Czego można się nauczyć przez 7 lat rozwijania bazy opensource.

DevOps, Architektura

  1. YouTube: Playlista z GitOps Con 2021

  2. Artykuł: Tych 3 rzeczy nigdy nie pisz sam do swojej apki: autoryzacji, notyfikacji i obsługi płatności. Dlaczego, to wyjaśnia autor tego artykułu.

  3. Artykuł: Chcesz rozpocząć zabawę z ElasticSearch od podstaw? Ten tutorial Ci się przyda.

  4. GitHub: Widocznie w Netfliksie uznali, że interfejs UI od AWSa do IAM jest tak beznadziejny, że trzeba zrobić własny, który pozwoli lepiej się zorientować w sytuacji.

  5. Artykuł: Blogpost firmy, która używa ARMowych instacji Graviton2 w AWSie, zobacz jakie mają przemyślenia po takim czasie.

Linux

  1. Artykuł: Kilka prostych sztuczek w gicie, które każdy szanujący się developer powinien znać.

  2. Artykuł: Ubuntu nie wydaje się mocno konfigurowalny, ale niektóre apki odkrywają dodatkowe opcje.

  3. Artykuł: Artykuł z filmem o systemd, konkretnie o jego dobrych stronach, bo takich też nie jest mało.

Kubernetes

  1. GitHub: Persistent volume migration plugin for Kubernetes. Contribute to utkuozdemir/pv-migrate development by creating an account on GitHub.

  2. Artykuł: kcp - Kubernetesowe API jako zewnętrzna usługa, lub przynajmniej próba czegoś takiego

  3. Artykuł: Prosty i łatwy dostęp do metryk aplikacji w klastrze, wszystko dzięki temu toolowi. [tylko dla subskrybentów newslettera]

  4. Artykuł: Co przyjdzie po Kubernetesie - pytanie i dyskusja na ten temat społeczności HackerNews.

Security, prywatność

  1. Artykuł: “FragAttacks” - nowy atak na sieci WiFi

  2. Artykuł: Lubię ten trend, przepraszania za wywalenie danych userów facebookowi (w tym przypadku) na tacy. Mam nadzieję, że więcej takich akcji będzie w odniesieniu do Google czy Facebooka właśnie, w tym rezygnacji z ich wszechtrackujących narzędzi.

  3. Artykuł: Ci goście odkryli błąd we wszystkich przeglądarkach desktopowych, który pozwala uprawiać tracking na podstawie unikalności naszej przeglądarki. Na stronie jest test, w którym możesz sprawdzić swoją przeglądarkę, tylko napomnę, że dla tego testu musiałem na stronie zdezaktywować NoScripta. :)

  4. GitHub: Otwórz wskazany plik pod VSCode, a Twój .ssh/id_rsa zostanie wysłany po TCP localhost:8080. Warunek dodatkowy: zainstalowany toolchain Rusta oraz plugin rust-analyzer do VSCode. Przyznam, że pomysłowość badaczy bezpieczeństwa nieraz mnie zadziwia.

  5. Artykuł: Irlandia ma tak skomputeryzowaną służbę zdrowia, że ta padła ofiarą cyberataku.

  6. YouTube: Playlista z filmami z Black Hat Asia 2020

Go

  1. Artykuł: Pół miliona linii kodu później - jak to jest z zamianą z Pythona na Go

  2. Artykuł: Budowa nowoczesnych, biznesowych aplikacji w Go, książkę dostaniesz po podaniu e-maila. Osobiście znam autorów i raczej jestem pewny wysokiego poziomu tej publikacji.

  3. GitHub: Narzędzie otwartoźródłowe do synchronizacji plików pomiędzy lokacjami z ładnym webowym interfejsem. Obsługuje wiele protokołów

  4. GitHub: Lima: macOS subsystem for Linux, w zasadzie nazwa tłumaczy się sama i nic tu więcej dodawać nie muszę…

  5. Artykuł: Jak Go radzi sobie jako język do pisania mikroserwisów? W artykule porównanie do innych popularnych języków i ich frameworków, porównanie ciekawe bo uwzględnia wydajność, ilość linii kodu i tego typu metryki. Warto pamiętać, że to artykuł z roku 2019

Python

  1. GitHub: PuDB - wizualny debugger działający w konsoli

  2. Reddit: Pytanie do społeczności - czy znacie projekty, które mogą nauczyć najlepszych praktyk.

  3. GitHub: Nieoficjalna libka Wykop API v2. Polecam docenić trudy pracy kolegi nad uczynieniem API wykopu lepiej dostępnym, moje wpisu tutaj również dodaję ze pomocą tej libki.

Rust

  1. Artykuł: Co się stanie jak zastąpisz JavaScript za pomocą Rusta? O tym w tym artykule.

  2. Artykuł: Jeden z developerów dzieli się swoimi odczuciami odnośnie Rusta - według niego to najlepszy uniwersalny język programowania.

  3. GitHub: Mały zbiór dziwnych konstrukcji językowych - na wypadek, gdyby przyszło Ci pomyśleć, że znasz ten język dobrze.

  4. Artykuł: Programujesz w jakimś języku, np. w Javie i uczysz się Rusta? Są rzeczy, których nie da się zrobić tak samo lub da się trudno - ten artykuł wyjaśni Ci dlaczego.

Apple

  1. YouTube (9m): Programista sprawdza responsywność VSCode na M1, w stosunku do wersji na intela

  2. Artykuł: Wczesne benchmarki pokazują, że iPad Pro z chipem M1 jest o 50% bardziej wydajny niż poprzednia generacja tych urządzeń.

  3. YouTube (8m): Oglądając takie filmy pamiętajcie, że to nie jest oficjalny announcement firmy, ale youtuberzy lubiący sprzęty appla już obwieszczają, że M2 zostanie zaprezentowany.

Laptopy, Mobile, PC

  1. Artykuł: Lenovo testuje Lenovo V17-IIL - rzekomo dobry sprzęt do homeoffice, bo tylko 1080p przy 17” i jakaś podrzędna i3 w 2021 roku…

  2. YouTube (8m): Dave 2D testuje Lenovo’s Legion 5 Pro, czyli nową i mocną pozycję dla graczy.