W tym zestawieniu, m.in: jak przechodzić rozmowy rekrutacyjne do sporych firm, czyli te algorytmiczne zadania. Historia pewnego startupu, czyli za co zwolniono programistów, z kolei w innych znanych niestartupie zwolniono ale za naruszenia prywatności. O wynalezieniu implantu o działaniu ala pain cancelling, jak masz słuchawki z noise cancellingiem to już będzie dla Ciebie jasna zasada działania. GitHub Copilot - kontrowersyjna aplikacja od GitHuba, co tam w jej sprawie słychać, a słychać wiele. W tym zestawieniu również o tym, że warto zachować ostrożność przy użytkowaniu Terraforma w Azure. Co jeszcze, ze świata Linuksa: onelinery i sztuczki z head oraz tail. Plus to co zwykle, czyli Apple, języki programowania, Kubernetes itp. Zapraszam do zestawienia.

Jeśli interesują Cię takie materiały i chcesz ich otrzymywać więcej - zapisz się do mojej listy mailingowej.

Materiały te są również częściowo publikowane w moim tagu #devopsiarz w serwisie wykop.pl

 

Produktywność

 1. Artykuł: Jeśli używasz VSCode i systemu kontroli wersji to musisz tu zaglądnąć. Mały przegląd rozszerzeń. [tylko dla subskrybentów newslettera]

 2. Materiał: Trochę tipów do produktywności od programisty, tyczy się zwłaszcza pracujących z domu. [tylko dla subskrybentów newslettera]

 3. Artykuł: Jeśli uczysz się języka obcego to ta porada może Ci się przydać. [tylko dla subskrybentów newslettera]

Praca, kariera, biznes

 1. Artykuł: Świetny blogpost programisty, który rozgryzł do cna przechodzenie rozmów rekrutacyjnych w firmach typu FAANG. Jak to zrobił, ile mu zajęło, czego się uczył, jaki był jego poziom jak zaczynał i jaki, gdy miał success rate takich rozmów na poziomie 100%. Nawet jeśli nie planujesz rekrutować się do firm typu FAANG, to warto rzucić okiem i wyciągnąć wnioski. [tylko dla subskrybentów newslettera]

 2. Artykuł: Strona-manifest promująca zniesienie Scruma :)

 3. Artykuł: Jak kryzys wieku średniego masz dawno za sobą, to nie dawaj zdjęć na LI lub do CV, bo dostaniesz mniej ofert niż Ci, którzy wyglądają młodziej. Stara prawda.

 4. Artykuł: Zwolniono trzech programistów, w tym mnie, bo aplikacja się wywaliła podczas prezentacji. Ciekawa i pouczająca historyjka jak to wygląda w niektórych startupach, gdy trzeba walczyć o hajs inwestorów.

 5. Artykuł: Jeden z szefostwa Google mocno jest przeciw pracy zdalnej dla “zwykłych” pracownikom, to nie przeszkodziło mu jednak wylecieć do Nowej Zelandii, aby stamtąd pracować zdalnie. :)

Programowanie, algorytmy

 1. Artykuł: Wynaleziono implant wszczepiany do mózgu, który wykrywa sygnały bólowe i za pomocą specjalnych impulsów je “znosi” likwidując ból. Na razie testy jedynie u szczurów. Linkuję do streszczenia, ale w streszczeniu jest link do czasopisma Nature z artykułem źródłowym.

 2. Artykuł: Kolejny materiałów dla chętnych nauki Haskella, poziom dla początkujących. [tylko dla subskrybentów newslettera]

 3. Artykuł: Kawał sporego artykułu o reverse engineeringu pewnego sterownika do WiFi. Zalecam rozglądnąć się po stronie autora, bo on ma tam pełno takich publikacji.

 4. GitHub: Jakie problemy wynikają z używania GitHub Copilot - jak ktoś przespał ostatnie 3 tygodnie to jest to “inteligentny” pomocnik do generowania kodu. Jednak każdy średniorozgarnięty nawet programista może być spokojny o swój zawód, powiedziałbym wręcz, że Copilot wprowadzi nową klasę problemów do programowania. :)

DevOps, Architektura

 1. Artykuł: Trzy rodzaje długu technicznego. Nierozwijalny kod, o którym pewnie większość osób pomyśli wyobrażając sobie to pojęcie, to tylko jeden z przykładów.

 2. Artykuł: Terraformem można sobie zrobić krzywdę, zwłaszcza w sytuacji, gdy operator clouda średnio przed takim scenariusz zabezpiecza. Dosyć pouczająca historyjka o używaniu Terraforma i Azure no i więcej niż jednego środowiska developerskiego.

 3. Artykuł: Blockchain wyjaśniony dla opornych, artykuł twierdzi, że to rzekomo wyjaśnienie dla developerów.

 4. Artykuł: Sprawdź się czy znasz wiele sposobów na to jak uruchomić środowisko kontenerowe na AWS. Czy bez zaglądania to artykułu potrafisz wymienić sposoby lub usługi AWSa, które to umożliwiają?

Linux

 1. Artykuł: Może kilka perlowych onelinerów, aby zaimponować znajomym z pracy?

 2. Artykuł: Mały tutorial co można osiągnąć komendami head i tail, czasami nie trzeba sięgać po basha i jakiś język programowania typu python

Kubernetes

 1. Artykuł: Powiedzmy, że dopiero zaczynasz z Kubernetes lub, po paru latach, chcesz odświeżyć swoją wiedzę. To może być jeden z pierwszych artykułów, na które możesz trafić - czyli narzędzia do kubka teraz na czasie, aby żyło się prościej. Sporo z nich pojawiało się w moich zestawieniach. [tylko dla subskrybentów newslettera]

 2. Artykuł: Trochę o tym jak działa etcd i o czym warto pamiętać bawiąc się tym oprogramowaniem.

 3. Artykuł: Ciężko mi pojąć czym bardziej jest ta strona - takim awesome Kubernetesem czy takim SO dla Kubernetesa ze starannie wyselekcjonowanymi tematami. W każdym razie niezły zasób.

Security, prywatność

 1. Artykuł: W latach 2014 i 2015 facebook pozwalniał trochę pracowników, którzy wykorzystali swoje dostępy do… a jakże, swoich spraw. Np. do śledzenia kobiet, którymi się interesowali. Takie tam problemy pierwszego świata w korpo.

 2. Artykuł: Opis błędu znalezionego przez Gynvaela Coldwina w routerze Netgear - dlatego tak ważne jest wybierać routery, które mają długo wydawane aktualizacje, bo potem można zostać z czymś takim. Przy okazji w artykule przebieg procesu zgłaszania błędu.

 3. Artykuł: Jak to w cyberbezpieczeństwie teraz bywa - autor opisuje popularne schematy myślenia i zestawia je z rzeczywistością.

Go

 1. Artykuł: Co tam ciekawego może nam wyniknąć z banalnego benchmarku, jak należysz do fanów profilowania to będzie to coś dla Ciebie

 2. GitHub: Build automation for the container era - tak ten twór opisują autorzy. System do automatycznego buildowania apek oferujący powtarzalne buildy i tego typu sprawy. Pewnie nie rocket science, ale może komuś się spodobać.

 3. GitHub: Szybki i prosty do postawienia status page dla Twoich stron i serwerów? Ależ proszę bardzo.

 4. StackOverflow: Jak porównać dwie wartości wersji, które są stringiem.

Python

 1. Artykuł: W module collections mamy coś co nazywa się Counter. Nazwa wskazuje, że to jakiś licznik, ale artykuł jest od realpython, więc to wskazuje, że będzie to nie byle jaki licznik i tak jest w istocie. Jak nie było Ci używać leć prędko do artykułu.

 2. GitHub: Luigi - coś ala mini Jenkins od Spotify z ładnym interfejsem webowym.

 3. Artykuł: Piszemy obsługę JWT (JSON Web Tokens) za pomocą libki PyJWT.

 4. Artykuł: Typeclassy w Pythonie. Artykuł wyjaśnia na przykładzie do czego one są + pokazuje jak podobna sytuacja wygląda w Elixirze, Ruście czy Haskellu. Oczywiście omawiany przykład jest trywialny i pewnie dałoby się obskoczyć innymi sposobami, jednak znakomicie nadaje się do pokazania konceptu.

Rust

 1. GitHub: Zola - generator stron statycznych z dużymi możliwościami, w repo jest tabelka z porównaniem w stosunku do innych popularnych generatorów.

 2. StackOverflow: Concatenacja stringów w Ruście dla nowicjuszy

 3. Artykuł: Deref, AsRef, Borrow, Cow - z czym to się je, wyjaśnienie.

 4. Artykuł: Mała przeglądarka WWW, napisana od 0, działająca w terminalu, do celów pokazowych

Apple

 1. Artykuł: Nix jako alternatywa dla homebrew czy MacPorts - czy warto w to iść, ktoś postarał się jakoś przedstawić temat.

 2. Artykuł: Popularność produktów Apple oznacza, że ludzie wynajdą najdziwniejsze błędy, np. niemożność wyświetlenia konkretnej liczby, w tym przypadku… 69 w aplikacji pogodowej.

 3. GitHub: Garść skryptów i tooli, praktycznie bezobsługowych, które szybko czynią macOS jeszcze bardziej gotowym do pracy. W repozytorium więcej informacji, jak to użyć.

Laptopy, Mobile, PC

 1. YouTube (15m): Test Alienware m15 R5 z Ryzenem. Alienware tego typu wydaje się sprzętem, który można polecić w ciemno, w końcu Alienware, do tego mechaniczna klawiatura, no co tu więcej rozstrząsać. Prawda?

 2. Artykuł: Test biznesowego klasyka od Lenovo, czyli ThinkPad X13 G2 - notebookcheck