W tym zestawieniu co tam będzie dalej z pracą zdalną, wracamy do biur, czy nie wracamy. Ponadto w dzisiejszym zestawieniu trochę ze świata VSCode - plugin do prostego otwierania repozytorium oraz długi artykuł o zaufaniu, o którym należy edytor ostatnio zapewnić. Poznasz algorytm z Quake 3 Arena, tak jasny dla wszystkich, że komentarze mówią same za siebie ;-). O nowej wersji najsilniejszego silnika szachowego i nie, nie jest to AlphaZero ani żaden inny twór od DeepMind. Dowiemy się również, które kontrowersyjne rzeczy z języków programowania nie przetrwały do dziś. To zestawienie zainteresuje również tych, którzy chcą AWSa stawiać lokalnie. No i mnóstwo różnych innych linków, więc co tu będę opisywał - zapraszam do lektury.

Jeśli interesują Cię takie materiały i chcesz ich otrzymywać więcej - zapisz się do mojej listy mailingowej.

Materiały te są również częściowo publikowane w moim tagu #devopsiarz w serwisie wykop.pl

 

Produktywność

  1. Artykuł: Ciekawe sztuki z fzf, muszę przyznać, że niektóre mnie zaskoczyły. [tylko dla subskrybentów newslettera]

Praca, kariera, biznes

  1. Artykuł: Kolejny wysokiej jakości artykuł o tym jak to będzie z ta pracą zdalną, jak to wygląda w oczach pracowników zdalnych itp. Generalnie to, co wszystko to już znamy, ale okraszone historiami.

  2. Artykuł: Zależy które raporty czytamy, ale generalnie istnieje przedział między 30% a 50% osób pracujących zdalnie, które prędzej zrezygnują z pracy, aniżeli wrócą znowu do biura, jeśli firmy nakażą. To bardzo dużo.

Programowanie, algorytmy

  1. Artykuł: Otwórz szybko zdalne repozytorium w edytorze - plugin do VSCode

  2. YouTube (7m): Jeden programista testuje głośny ostatnio wynalazek od GitHuba, czyli Copilot, czyli asystent AI do programowania, ale nieco inaczej niż zazwyczaj takie coś się testuje. Jeśli ciekawi Cię jak Copilot uzupełnia potencjalną dokumentacje, to film jest dla Ciebie.

  3. Artykuł: Fast inverse square root implementation z kodu Quake 3 Arena, algorytm który pozwala na odpowiednią wydajność przetwarzania klatek w grze. Polecam zobaczyć komentarze w kodzie do niego jak i cały wpis o nim na Wikipedii.

  4. Artykuł: Wyszła nowa wersja najsilniejszego silnika szachowego stockfish w wersji 14. Silnik ten gra z niewyobrażalną siłą, przy czym “niewyobrażalnie” spokojnie może to być powiedziane z pozycji ludzkiego mistrza świata w szachach. Od jakiegoś czasu Stockfish używa również sieci neuronowych do ewaluacji pozycji, ale muszą to być sieci treningowe od… drugiego najsilniejszego silnika - Leela Chess Zero, gdyż trening na ludzkich partiach jest niefektywny - ludzie grają zbyt słabo, aby ich partie były głównymi “materiałami” treningowymi.

  5. Artykuł: Lista pewnych koncepcji z przeszłości, których lepiej obecnie nie spotykać w językach programowania.

  6. YouTube (10m): Film pokazuje grający sam ze sobą komputer szachowy z roku 1982 na fizycznej szachownicy. Jak widać, nawet to działa. Choć dzisiejsze interfejsy w JSach i Webasmach się tak nie ślimaczą na szczęście.

  7. Artykuł: Kurs machine learning od Microsoft w całości na GitHubie - 12 tygodni, 24 lekcje. Poziom: początkujący.

DevOps, Architektura

  1. Artykuł: Obszerny zbiór praktyk podczas pracy z gitem - zarówno co warto robić, jak i czego nie warto.

  2. GitHub: Lista selekcjonowanych książek na temat architektury oprogramowania. W repozytorium również znajdziesz informacje o kryteriach wyboru właśnie takich, a nie innych pozycji, bo jak wiadomo, gusta są różne.

Linux

  1. Artykuł: Jak produktywnie używać tcpdump, świetny tutorial z przykładami jak znajdować igłę w stogu siana. [tylko dla subskrybentów newslettera]

  2. Artykuł: curl i wget - jakie są między nimi podstawowe różnice, w jakich sytuacjach którego z nich lepiej użyć. O tych rozkminiach w tym artykule. A czy Ty znasz obydwa na tyle, by wiedzieć czym się różnią zanim zaglądniesz do artykułu?

  3. Artykuł: Pop!_OS 21.04 został wypuszczony i tutaj ktoś opisuje pierwsze wrażenia. Moje wrażenie jest takie, że trochę jest podobny do macOSa. Niemniej jednak działa bardzo przyjemnie.

  4. GitHub: Lubisz KDE Plasma, ale jesteś również fanem sposobu pracy jaką oferują manangery typu i3? To skrypt do Kwina, który stara się odtworzyć część zachowań znanych z i3 jeśli chodzi o tiling okien. Skrypt jest dostępny również z poziomu pobieraczki wbudowanej w konfigurator KWin

Kubernetes

  1. Artykuł: Ciekawy edytor online dla wojowników kubernetes. Stwórz flow jakie chcesz mieć w klastrze i odbierz odpowiedniego yamla na twarz. Jak coś będzie nie hallo z ewentualnym ruchem do/z apki, to również odpowiedniego koloru linie Cię przed tym ostrzegą.

  2. Artykuł: Trochę podstaw czyli proste zarządzanie sekretami w klastrze, tutaj artykuł ogranicza się do najprostszych sposobów bez wprowadzania jakiś rocket science. [tylko dla subskrybentów newslettera]

  3. Artykuł: Jeśli chcesz zostać kubectl ninja, to jest to jeden z tych artykułów, których pomijać nie wolno. [tylko dla subskrybentów newslettera]

Security, prywatność

  1. Artykuł: O co chodzi z tym całym Trustem od wersji 1.57 VSCode - jeśli jakieś ikony i pytania Cię zaskoczyły, to warto rzucić okiem.

  2. Artykuł: Nowy, dopiero ogłoszony system operacyjny od Microsoftu, czyli Windows 11 będzie bez wątpienia dosyć kontrowersyjny. Jedną z takich kontrowersji będzie wymaganie posiadania kamery w laptopie, inaczej odmówi on działania na takim sprzęcie w 2023 roku.

  3. GitHub: Znowu kolejny myk w stylu, że ktoś przejmowuje rozwój jakieś software OS i próbuje przemycać jakieś dziwny pomysły do niego. Tym razem sprawa dotyczy znanego edytora dźwięku Audacity, z kolei nowy autor chciałby zawrzeć w nim bardzo zaawansowaną telemetrię. Oczywiście już powstały forki, ale linkuję do oryginalnej dyskusji na githubie.

  4. Artykuł: Nie wiem jak tę stronę skomentować… coś jak znany lekarz tylko o policjantach w USA. Już oczami wyobrażni widzę taką pozytywną opinię “bardzo profesjonalny policjant, podczas mojego zatrzymania tak bardzo nie bolało, na posterunku wszyscy się uśmiechali, ogólnie wspominam dzień bardzo miło”. :D

Go

  1. Reddit: Na reddicie ktoś prosi o pomoc w profilowaniu aplikacji - zbyt wiele czasu, jego zdaniem, spędza na robieniu czegoś w runtime. Zobacz na wątek i udzielone porady.

  2. Artykuł: Powody dla których warto uczyć się i programować w Go.

  3. Artykuł: A może być tak część usług AWSa odpalić najzwyczajniej… lokalnie, zamiast robić deploje gdzieś w chmury. Brzmi nierealistycznie?

  4. Artykuł: Bardzo obszerny artykuł (43 minuty czytania rzekomo), który pokazuje jak można dodać coś do kompilatora Go, krok po kroku. W tym przypadku dodamy nowy operator ~. Kawał niezłej czytanki, ciekawe ile autor to pisał…

Python

  1. Artykuł: 9 najlepszych webowych frameworków do Pythona

  2. Reddit: Co można zrobić, aby nie oberwać exceptionem na twarz jeśli już zdarzy Ci się wyjechać poza zakres listy. Oczywiście mowa nie tylko o łapaniu IndexError

  3. Artykuł: Jakie to tam dobre praktyki pisania w Pythonie i tworzenia środowiska developerskiego mamy w roku 2021? Ta strona zdaje się mieć odpowiedź na to pytanie. Wśród opisywanych między innymi virtualenv, petry czy mypy.

  4. GitHub: Coś dla tych, którzy nie lubią opuszczać terminala - robienie wykresy w terminalu właśnie.

Rust

  1. Artykuł: Jakie mamy dostępne liby do serializacji gotowe na produkcję. Artykuł jest sprzed roku, więc od tego czasu mogło się coś zmienić, ale zarzucam linka, bo co najwyżej są nowe pozycje do dodania.

  2. Artykuł: Kolejna próba dodania supportu dla Rusta w jądrze linux, jako drugiego języka obok C. Programista odpowiedzialny za to skorzystał z sugestii Linusa i puścił na listę nową porcję poprawek.

  3. Artykuł: Śledzenie działania bazy danych typu key-value z małym performance inpactem - blogpost pewnej firmy. Warto tu dodać, że ta baza jest napisana w Ruście właśnie, mimo to, konieczne są pewne optymalizacje o których wspomina ten artykuł.

  4. GitHub: Sprawdź czy dany adres e-mail istnieje, nie wysyłając e-maila. Oczywiście w repozytorium znajdziesz wyjaśnienie jakich technik sprawdzających używa ten program, aby określeć istnienie, lub nie, podanego adresu e-mail.

Apple

  1. Artykuł: Obchodzenie applowego systemu zabezpieczeń w macOS czyli w skrócie TCC. Pokazane są też potencjalne słabości, które może wykorzystywać malware (albo już jest taki, który to wykorzystuje)

  2. Artykuł: Rzekomo wersja iOS 15 pozwala na szybsze uruchamianie aplikacji - artykuł wyjaśnia w jaki sposób to osiągnięto

  3. Artykuł: Pierwsze spojrzenie na macOS Monterey oczami pewnego autora. Opisuje on co mu się podoba, a co nie, zobacz na jego relację.

  4. YouTube (19m): Czy Apple nas kłamie? Zwłaszcza, gdy mówi, że jest proekologiczną firmą, ukierunkowaną na prywatność itp. Czy to wszystko to prawda, czy tylko korpo bullshit? Ktoś skonfrontował niektóre zapewnienia firmy w szerszym kontekście, aniżeli tylko ich przeczytanie.

Laptopy, Mobile, PC

  1. Artykuł: Test ciekawostki od Della - Latitude 9420, niby jest lepiej niż myślałem, ale w dalszym ciągu ciężko rywalizować z macbookami z M1