I kolejne zestawienie ciekawych linków i materiałów przygotowane! Staram się publikować ciekawe zestawienia oprogramach, projektach, inicjatywach z szerokopojętej działki DevOps, w tym programowanie w Go, Python, szerokopojęta tematyka Security, ale także takie języki jak Haskell czy Rust. Pojawiaja się również takie tematy jak Wordpress (nowość), produktywność w tym praca zdalna, także jeśli Cie to ciekawi, to zapraszam do kolejnej, mam nadzieję interesującej lektury mojego najnowszego zestawienia, które dla Ciebie przygotowałem.

Jeśli interesują Cię takie materiały i chcesz ich otrzymywać więcej - zapisz się do mojej listy mailingowej.

Materiały te są równiez częściowo publikowane w moim tagu #devopsiarz w serwisie wykop.pl

 

 

Artykuły

 1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_b%C5%82%C4%99d%C3%B3w_poznawczych

[PL] Dosyć ciekawa lista błędów naszego rozumowania, którą warto znać, aby lepiej ogarniać rzeczywistość.

 

 1. https://gallon.me/web-scraping-in-5-mins-python-excel/ - #python #excel

Bawimy się web scraping za pomocą Pythona i …Excela

 

 1. https://www.capitalone.com/tech/software-engineering/go-is-boring/ - #golang

Go jest nudne i nie wprowadza niczego nowego i to jest w nim najlepsze - tak można streścić ten blog post, w którym autor polemizuje z głównymi zarzutami w kierunku tego języka.

 

 1. https://www.notebookcheck.net/Lenovo-s-Panel-Lottery-continues-with-3-different-14-inch-LowPower-displays.426538.0.html - #laptop

Może nie wszyscy to wiedzą, ale kupując coś takiego jak biznesowe laptopty Lenovo (ThinkPady), nieświadomie stajesz się członkiem loterii. To loteria panelowa - w sensie Lenovo ma kilku dostawców ekranów i dwa takie same i drogie modele biznesowe mogą mieć różną jakość ekranów. Lenovo w ten sposób dywersyfikuje dostawców z korzyścią dla siebie, gdyby jakiś mu splajtował, ale klient końcowy ma przez to spory problem.

 

 1. https://www.youtube.com/watch?v=6Frec5cGzOg - #linux #security

Bawimy się w analizę pamięci naszego systemu opartego o kernel Linuksa - film ma 13 minut, jako uzupełnienie tool, który linkuję w libkach z numerem 2.

 

 1. https://dev.to/yujiri8/comparing-the-same-web-scraper-in-haskell-python-go-387a - #haskell #python #golang

Tyle języków pod jednym linkiem - porównanie scraperów stron www, zobacz m.in. porównanie ilości linii kodu potrzebnych, aby taki scraper napisać w takich językach jak Go, Python i Haskell.

 

 1. https://www.reddit.com/r/linuxadmin/comments/hmaek1/is_it_possible_to_know_if_a_udp_port_is_open/ - #linux #network

Ciekawe pytanie, które możesz trafić na rozmowie o pracę: jak sprawdzić czy port UDP jest otwarty.

 

 1. https://medium.com/@the.bilal.rizwan/wordpress-xmlrpc-php-common-vulnerabilites-how-to-exploit-them-d8d3c8600b32 - #wordpress #security #php

Zapewne nie jeden użytkownik Wordpressa mógł się zastanawiać co to to xmlrpc.php lub przynajmniej słyszał, że to może być niebezpieczne. Co to jest i co się z tym wiąże dobrze objaśnia ten właśnie artykuł.

 

 1. https://qntm.org/clean - #programowanie

Autor tego bloga nie waha się polemizować z świętościami (widocznie czytał link nr 1): zastanawia się, czy to nie jest już czas, aby zaprzestać polecania znanej wszystkim programistom książki “Clean Code”, znanego wszystkim “wujka”. Przeczytaj dlaczego.

 

 1. https://realpython.com/pysimplegui-python/ - #python

Serwis realpython.com, a więc znów będzie ciekawe mięsko z Pythona - tym razem piszemy sobie GUI w Pythonie.

 

 1. https://www.socoolsogood.com/ios-14-will-require-apps-permission-from-users-to-track-causing-complaints-from-google-facebook-and-other-companies/ - #apple

Nowa wersja systemu operacyjnego od Apple na iPhone (iOS 14) będzie wymagała świadomej zgody od użytkownika do uruchomienia tych aplikacji, które mogą go śledzić. To nie jest popup, który może się spodobać wielu firmom, które piszą takie aplikacje, bo nietrudno zgadnąć co ludzie będą klikać. To też supersprytny sposób Apple na ominięcie ewentualnych pozwów - wszakże zostawia decyzję w gestii użytkowników. Ciekawe, czy słynny popup w macOS, aby wypróbować Safari, też wtedy będzie pytał o zgodę przed wyśledzeniem, że użytkownik korzysta z innej przeglądarki. :-)

 

 1. https://www.reddit.com/r/Dell/comments/hm716f/dell_have_not_fixed_xps15_trackpad_issues/ - #dell #laptopy

Dell ponownie wystawia na próbę cierpliwość swoich fanów jeśli chodzi o jakość swojej flagowej serii laptopów XPS.

 

 1. https://www.youtube.com/watch?v=x7kIXi-Ia0s - #laptop #macbook #dell #hardware

A skoro o XPSach mowa, tutaj tech youtuber ukazuje starcie gigantów: npwy XPS 17 kontra MacBook Pro 16 - który z tych laptopów jest lepszy, dowiesz się oglądając ten 11 minutowy film.

 

 1. https://www.notebookcheck.net/ThinkPad-X1-Carbon-2020-Review-Familiar-business-laptop-with-a-new-power-adapter.478942.0.html - #laptop #lenovo

A z kolei notebookcheck testuje flagowego ultrabooka od Lenovo - X1 Carbon. W sumie zmian w tym roku niewiele, ale 90% wpadło.

 

 1. http://www.sheshbabu.com/posts/rust-for-javascript-developers-tooling-ecosystem-overview/ - #javascript #rustlang

Jeden bloger ma szereg artykułów dla programistów JavaScript, którzy chcą spróbować Rusta, w którym porównuje te języki - tutaj skupia się na toolingu.

 

 1. https://calebporzio.com/i-just-hit-dollar-100000yr-on-github-sponsors-heres-how-i-did-it - #programowanie #biznes

Można różnie rozwijać biznesy - SaaS, patroni, sprzedaż kubków/ubrań z Chin z przebitką 10000%, ale tu programista pewnego projektu pokazuje, że w zamian nad rozwojem projektu opensource, dobrowolni sponsorzy, korzystając z GitHuba już mu zapłacili 100 000$ do czerwca.

 

 1. https://medium.com/@quinn.richard/14-lessons-learned-from-taking-8-aws-certification-tests-in-4-weeks-b10b2c296c14 - #devops #aws

13 lekcji, których nauczył się ktoś, kto rzucił się na 8 egzaminów certyfikacyjnych od AWS w 4 tygodnie. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się, jaka jest “prywatność” na tych zdalnych egzaminach. :-)

 

 1. https://rafallorenz.com/go/handle-signals-to-graceful-shutdown-http-server/ - #golang

Jak prawidłowo obsługiwać sygnały w naszym serwerze HTTP napisanym w Go. Artykuł dotyka trochę tematyki sygnałów, więc jeśli to Twoja pięta achillesowa, to tym bardziej zobacz.

 

 1. https://www.tekovic.com/blog/vim-as-python-ide/ - #vim #python

Vim jako IDE do Pythona - wszystko na ten temat. W artykule masz też film, który pokazuje takie “skonfigurowane” IDE już w akcji.

 

 1. https://blog.stenmans.org/theBeamBook/ - #erlang #elixir

The Erlang Runtime System - czyli zasób wiedzy o VMce Erlanga, który powinni znać szanujący się programiści Erlanga czy Elixira.

 

 1. https://vincent.composieux.fr/article/create-a-provider-plugin-for-terraform/ - #golang #devops #terraform

Piszemy własny plugin do terraforma obsługujący jakiegoś providera. Oczywiście z przykładem, jak tego później użyć w terraformie.

 

 1. https://testdriven.io/blog/django-lets-encrypt/ - #python #docker #security

Mamy sobie aplikację w Django, którą wsadzimy do kontenera i zadbamy o jej certyfikat https za pomocą Let’s Encrypta. O tym skrótowo traktuje ten artykuł.

 

 1. https://www.47deg.com/blog/io-haskell/ - #haskell

Używamy IO w Haskellu, które wbrew pozorom daje sporo możliwości - artykuł raczej nie dla kompletnie początkujących, bo od monad nie uciekniemy tutaj. :-)

 

 1. https://fedoramagazine.org/getting-started-with-haskell-on-fedora/ - #haskell #linux

Za to tutaj już artykuł na pewno dla początkujących w Haskellu, bo otóż, na przykładzie Fedory, przygotowujemy sobie proste startowe środowisko do programowania w tym języku.

 

 1. https://9to5google.com/2020/07/06/gmail-ipad-split-view/ - #ipad #google #apple

Jeżeli używasz iPada i aplikacji Gmail, to ta wiadomość powinna Cie ucieszyć - otóż Gmail obsługuje już dobrze Split View na ipadach.

 

 1. https://www.reddit.com/r/linuxmint/comments/hm31h7/linux_mint_192_vs_linux_mint_20/ - #linux

Jeśli używasz Linux Mint 19 i zastanawiasz się nad aktualizacją, to jest to wątek na reddciei, który Ci pomoże podjąć decyzję (czy czekać niecierpliwie, czy jednak dać sobie nieco czasu)

 

 1. https://www.reddit.com/r/linux/comments/hm2427/what_does_it_mean_to_have_strong_bash_python/ - #linux #bash #python #devops

Dużo ofert pracy na sysadminów/devopsów ma w wymaganiach mocne skill w skryptowaniu czy w programowaniu. Tu dyskusja na reddicie, w tej sprawie - w sensie, co to tak naprawdę znaczy.

 

 1. https://www.wpbeginner.com/showcase/best-instagram-plugins-for-wordpress-easy-to-use/ - #wordpress

Jak zastanawiasz się nad integracją instagrama z Wordpressem, to tutaj masz 7 propozycji pluginów do tego celu.

 

 1. https://www.lpalmieri.com/posts/2020-07-04-choosing-a-rust-web-framework-2020-edition/ - #rustlang #webdev

Chcemy pisać jakiś backend w Rust dla webaplikacji i możemy się zastanawiać, którego liba z ekosystemu użyć - tu próba odpowiedzi na taki problem.

 

 1. https://medium.com/a-journey-with-go/go-timers-life-cycle-403f3580093a - #golang

Ciekawy artykuł o timerach w Go, w sensie jak to wygląda “pod maską”, jakie są potencjalne rodzaje i jak ich używać w kodzie.

 

…dla subskrybentów newslettera jest dostępnych jeszcze 7 materiałów…

 

 

Libeczki/kody

 1. https://gitlab.gnome.org/YaLTeR/video-trimmer - #rustlang

Coś do szybszego cięcia nagrań wideo, napisane (uwaga!) w Ruście

 

 1. https://github.com/microsoft/avml - #rustlang

Uzupełnienie do linka nr 5 - tool od Microsoftu, napisany w Ruście, do robienia zrzutów pamięci. Jak masz szyfrowanie dysków, to użyj tego do zrzutu pamięci i poszukaj w zrzucie swojego hasła.

 

 1. https://github.com/yahoo/vssh - #golang

Potrzeba dużo połączeń SSH i Ansible nie wyrabia? Proszę bardzo, o to wchodzi on, cały na biało - program napisany w Go. :-)

 

 1. https://github.com/willmcgugan/rich - #python

Jak masz aplikację w Pythonie, która coś wyświetla w terminalu, to myślę, że musisz koniecznie rzucić na to okiem.

 

 1. https://github.com/augmentable-dev/gitqlite - #golang

Odpytywanie repozytorium git za pomocą SQL? Proszę bardzo.

 

 1. https://github.com/sethvargo/go-envconfig - #golang

Do czego by użyć tych tagów w struktach z Go? Ktoś zadał sobie to samo pytanie i stwierdził, że można by przemycać zmienne środowiskowe tam.

 

 1. https://github.com/lu4p/binclude - #golang

Jeśli masz program w Go i potrzebne Ci włączać jakieś pliki do Twojej binarki, to ten projekt przychodzi Ci z pomocą. Zobacz po przykłady.

 

…dla subskrybentów newslettera są dostępne jeszcze 3 materiały…