Ze względu na moje wakacje, kolejne zestawienie pojawi się najwcześniej za 2 tygodnie. A w tym zestawieniu dowiemy się jak działa rozwiązywanie nazw na Linux i trochę tricków do produktywności przy używaniu dockera jak i Midnight Commandera. Co firmy planują po pandemii, czy zostaje praca zdalna oraz jak prowadzić rekrutację przez Zooma. Do tego trochę o języku R, PostgreSQL oraz o programowaniu obiektowym. Do tego playlisty z KubeCon i PyCon. Te i inne materiały w tym najnowszym zestawieniu, na które teraz zapraszam.

Jeśli interesują Cię takie materiały i chcesz ich otrzymywać więcej - zapisz się do mojej listy mailingowej.

Materiały te są również częściowo publikowane w moim tagu #devopsiarz w serwisie wykop.pl

 

Produktywność

  1. Artykuł: Midnight Commander - to narzędzie samo w sobie to boost do produktywności, ale przydałoby się nieco orientować też, jak go efektywnie używać. [tylko dla subskrybentów newslettera]

  2. Artykuł: Sposoby poprawienia komunikacji z współpracownikami z teamu zdalnego. [tylko dla subskrybentów newslettera]

Praca, kariera, biznes

  1. Artykuł: Postęp szczepień i spowolnienie epidemii sprawia, że pojawia się widmo powrotu do biur. Co się w takiej sytuacji dzieje i co komunikują niektórzy pracodawcy?

  2. Artykuł: Jak robić dobre interview przez Zooma, niby niektóre porady wydają się oczywiste, ale niekoniecznie wszyscy się do nich stosują.

Programowanie, algorytmy

  1. Artykuł: Unikalne identyfikatory w bazie, dlaczego czasem to jest numer, a czasem dziwny ciąg znaków. Jakie mechanizmy za tym stoją i dlaczego - myślę, że coś ciekawego dla fanów baz danych.

  2. Artykuł: PostgreSQL 14 i JSON, co nowego w tej materii. W tym artykule również znajdziesz prosty przykład operacji na typie danych jsonowym w PostgreSQL

  3. Artykuł: Naucz się języka R za pomocą przykładów - spory website-book, zupełnie za darmo.

  4. Artykuł: Im szybciej oduczysz się OOP, tym lepiej dla Twojego oprogramowania, taki ma tytuł ten artykuł, w którym wiadomo co autor będzie się starał przekazać. Czy Ty się dasz przekonać?

DevOps, Architektura

  1. Artykuł: Jak można zaprojektować load balancing dla aplikacji, tutaj przykładem jest aplikacja w Rust i jest to pisane pod jej kątem głównie, choć większość porad jest uniwersalna.

  2. Artykuł: Pokaźny zbiór dobrych praktyk i praktyk na tzw. czasie jeśli chodzi o Dockerfile oraz docker-compose [tylko dla subskrybentów newslettera]

Linux

  1. YouTube (1:10m): podman i docker-compose, trochę prezentacji jak można tego używać i co z pomocą tego teamu uzyskamy.

  2. Artykuł: Bardzo prosty trick, który pozwoli oszczędzić czas, jeśli ciągle przebudujesz swój obraz dockera pod Twoje zmiany w kodzie i ciągle czekasz, aż to buildowanie się skończy. Można to rozwiązać prościej. [tylko dla subskrybentów newslettera]

  3. Artykuł: Najczęstsze błędy, jakimi git nasz raczy i instrukcje, głównie dla początkujących, jak sobie z nimi radzić.

  4. GitHub: Cake - zamiennik dla make mający lepsze wsparcie dla kontenerów (ale odpalany spoza kontenera)

  5. Artykuł: Opinia kogoś, kto często kompiluje kernel Linuksa - M1 robi to 30% szybciej niż wersja z wypaśnym intelem.

  6. Artykuł: Świetna sprawa dla rozmowę rekrutacyjną z Linuksa: jak działa rozwiązywanie nazw w tym systemie, ale tak na serio, a nie pingam nazwę i mam adres IP

Kubernetes

  1. YouTube: KubeCon + CloudNativeCon Europe 2021 - playlista, tylko 200 filmów o różnej tematyce, także w sam raz na poranną kawę.

  2. Artykuł: Rodzaje autoscallingu w Kubernetes, jak one działają, jakie są ich wady i zalety. Na dokładkę trochę yamli z tematyki.

Security, prywatność

  1. Artykuł: Opis procesu reverse engineringu malware pod macOS, autorzy tego malware na bieżąco “reagują” na takie analizy i nowe wersje malware utrudniają identyczną analizę badawczom.

  2. Artykuł: Ostatnio był głośny atak z wykorzystaniem ransoware na operatora gazociągu w USA. Zaatakowana firma rzekomo zapłaciła, a teraz wychodzą szczegóły co ich mogło zgubić: generalnie to, co zwykłego Kowalskiego.

  3. Artykuł: Sidewalk system z Amazon Echo, które możesz posiadać w którymś smart urządzeniu, domyślnie udostępni Twoją sieć z sąsiadami, no chyba, że to wyłączysz. Piękne, prawda?

  4. Artykuł: Wracamy do roku 2000. O to wtedy pojawiło się prawdopodobnie jedno z pierwszych advisores, które opisuje atak typu XSS. Zobacz opis, aby widzieć przed czym to ogłoszenia ostrzegało wtedy.

Go

  1. GitHub: Implementacja protokołu QUIC - protokołu transportowego nowego generacji, opisanego m.in. w RFC 9000

  2. GitHub: Dzięki tej libce mockowanie HTTP powinno być teraz znacznie prostsze.

  3. Artykuł: Profile w Go, od czego zacząć, na przykładzie prostego use case. [tylko dla subskrybentów newslettera]

  4. Artykuł: Dołączamy lintery do naszego projektu, na przykładzie golangci-lint, który agreguje większość, jeśli nie wszystkie. Pokazane zalety ich stosowania.

  5. Artykuł: Fuzzing wchodzi do bety, co oznacza, że w przyszłych wersjach języka będzie bezpośrednie wsparcie dla tej techniki, tak out of box

Python

  1. Artykuł: Jak masz DataFrame, czyli typ danych, który używasz np. we frameworku pandas, to czasem potrzeba przeiterować po tych danych. Czy to dobre podejście, czy nie, czy może są inne, lepsze sposoby - o tym traktuje właśnie ten artykuł.

  2. Artykuł: Prezentacja danych rozproszonych - na przykładzie mpl.scatter() z matplotlib.

  3. Artykuł: Całkiem pokaźny artykuł o projekcie związanym z machine learning, dotyczącym wykrywania wylesiania ze zdjęć satelitarnych. Jak więc widać, bardzo pożyteczny projekt poddany jako świetny przykład

  4. YouTube: Playlista z PyCon US 2021. Wśród tematów nagrań: testy jednostkowe z pytest, packaging, zabawy ze spreadsheetami, functional python, regular expressions i wiele innych

  5. YouTube: Jak efektywnie pracować w PyCharm jeśli używamy frameworka pandas - warto oglądnąć, bo produktywności w PyCharm nigdy dość. [tylko dla subskrybentów newslettera]

Rust

  1. Artykuł: Kolejne podstawy, czyli tłumaczenie Rust clousers, dla początkujących przychodzących z innych języków programowania, może to zazwyczaj oznaczać objaśnianie dziwnych składni w Ruście.

  2. Artykuł: Mutability (zmienność) i Referencje - trochę o nich w tym artykule, co jest dozwolone, a co nie, na prostych do zrozumienia przykładach.

  3. Artykuł: Zdarzyło Ci się trafić do świata Rusta z Javy? Myślę, że to artykuł dla Ciebie - jak odwzorowywać koncepty OOP w Ruście.

  4. GitHub: Kalkulator z interfejsem podobnym do słynnego bc

  5. Artykuł: Obszerny zasób wiedzy na temat Rusta z linkami rozszerzającymi pewne kwestie tematyczne. A to wszystko stworzone z powodu migracji z innego języka. [tylko dla subskrybentów newslettera]

  6. GitHub: Rustpad - online edytor działający w przeglądarce i pomagający we współpracy. Rozwiązanie selfhosted, więc można postawić gdzieś u siebie.

Apple

  1. Artykuł: Wpadł Ci najnowszy iPhone do kanału w mieście? Myślisz - tragedia. Ktoś jednak się nie poddał i skorzystał z najnowszego feature iPhone, by go znaleźć. Ciekawa historia, jak również to, co w takich kanałach można jeszcze znaleźć.

  2. YouTube (25m): M1 iPad Pro 12.9 czy M1 MacBook Air, co wybrać, biorąc pod uwagę takie kryteria jak czas życia na baterii, wydajność, jakość kamery, głośników, itp.

  3. YouTube (5m): Jak myślisz, gdzie będzie szybsza kompilacja projektu w .NET (Blazor). Natywnie na Windows 10, czy może na MacBooku z M1, w vmce z Windows 10?

Laptopy, Mobile, PC

  1. Artykuł: LG Gram 16, ekran 16:10 i dobry czas pracy na baterii - ten notebook został przetestowany przez notebookcheck

  2. Artykuł: Co wpływa na szybkość działania klawiatury - ciekawy wpis o tej tematyce, trochę tu o profesjonalnych pomiarach oraz m.in. o tym, czy klawiatury tzw. “gamingowe” rzeczywiście są gamingowe.

  3. YouTube (7m): Porównanie kart graficznych, nowej RTX 3080 Ti i RX 6900 XT na 17 grach