Co tam ciekawego ostatnio? Alternatywy dla daily i widekonferencji, czyli coś dla fanów usprawniania. O co potrafią pokłócić się techniczni ludzi, na przykładzie Perl Foundation. Do tego gratka dla fanów produktywności: tylko działające tipy na nią wpływające, dużo tipów. Poza tym: lista ciekawych książek z programowania, co warto wiedzieć z bezpieczeństwa jak używasz AWSa. Fanom pracy w terminala polecam artykuły o xargs i jq, jeśli tych dwóch narzędzi jeszcze nie znają. Jakiej bazy danych używa Discord, bo mają rozmach osobniki oraz trochę o bezpieczeństwie e-mail. Pozycje standardowe, jak w każdym zestawieniu, więc niczego nie brakuje, zapraszam!

Jeśli interesują Cię takie materiały i chcesz ich otrzymywać więcej - zapisz się do mojej listy mailingowej.

Materiały te są również częściowo publikowane w moim tagu #devopsiarz w serwisie wykop.pl

 

Produktywność

 1. Artykuł: Ciekawe alternatywy dla widekonferencji i daily, które mogą podnieść produktywność, zamiast wpieniać ludzi. [tylko dla subskrybentów newslettera]

 2. Artykuł: O trudnej sztuce dawaniu feedbacku zwrotnego, w dzisiejszych czasach. Dzięki konstruktywnemu feedbackowi możesz zwiększyć produktywność, jak dasz słaby - to wprost przeciwnie. [tylko dla subskrybentów newslettera]

 3. Artykuł: Jakie nawyki należy wprowadzić, aby odnieść sukces lub “jedynie” zwiększyć produktywność. Zero bullshitu, zero “jesteś zwycięzcą”, tylko techniki, które rzeczywiście działają. [tylko dla subskrybentów newslettera]

Praca, kariera, biznes

 1. Artykuł: Ludzie z Perl Foundation pożarli się o …Code of Conduct, która to już taka historia? Tylko czekać na jakiegoś “prawomyślnego” forka Perla…

 2. Artykuł: Częsty argument za pracą zdalną, to brak dojazdów. Czy to ten najważniejszy? Jak pokazuje artykuł, wcale nie.

 3. Artykuł: Według Atlassiana, czyli firmy, która ma za uszami taki twór jak JIRA, powinniśmy przestać mierzyć produktywność. Tak, oni spłodzili artykuł, który uderza w ich produkt.

 4. Artykuł: Jaki procent obecnych ofert pracy to pozycje w pełni zdalne? Tego i paru innych rzeczy możesz dowiedzieć się z tego artykułu.

 5. Artykuł: Dlaczego bycie lokalnym influencerem (np. w firmie) działa na pracownika lepiej niż podwyżka (o dziwo)

 6. Artykuł: Rząd Kostaryki uchwala właśnie prawo, które powinno spodobać się pracującym zdalnie cyfrowym nomadom - m.in. 0% podatku dla nich.

Programowanie, algorytmy

 1. Artykuł: O patternie “big-load”, który lubią początkujący programiści. Czyli dlaczego lepiej nie wczytywać całego pliku do pamięci, nawet jak masz jej spory zapas. Naprawdę kawał solidnej wiedzy w artykule.

 2. Artykuł: Lista ciekawych książek z programowania, niektóre z linkami do pobrania jak są za darmo, inne tylko z nazwami. [tylko dla subskrybentów newslettera]

DevOps, Architektura

 1. Artykuł: Rzekomo każdy developer pracujący z AWS powinien to znać: absolutne podstawy bezpieczeństwa. [tylko dla subskrybentów newslettera]

 2. Artykuł: Porównanie wydajności PostgreSQL, Redis i Memcached. Myślisz, że PostgreSQL jest bez szans w takim zestawieniu? To lepiej zobacz artykuł.

 3. Artykuł: Discord, pewnie znasz tę firmę i komunikator. Ona musi przechowywać setki milionów wiadomości. Jakiej bazy danych do tego mogła użyć? Spróbuj odpowiedzieć, zanim klikniesz w artykuł.

Linux

 1. GitHub: Ciekawy zasób wiedzy dla entuzjastów bezpieczeństwa kernela Linuksa. Jest to też przydatne dla tych, którzy generalnie chcą poznać pewne tematy związane z bezpieczeństwem systemu operacyjnego.

 2. Artykuł: Pracujesz dużo z formatem JSON w terminalu? Ten tutorial jq może Ci się przydać - odpytywanie wielu pól, mapy, wbudowane funkcje, naprawdę jq potrafi dużo

 3. Artykuł: Dlaczego warto bliżej zapoznać się z komendą xargs i do czego może się ona przydać.

Kubernetes

 1. GitHub: Używanie eBPF trace za pomocą kubectl trace, czyli wyższa szkoła debugowania tego, co się dzieje w klastrze.

 2. Artykuł: Najlepsze (według autora artykułu) sposoby zabezpieczenia aplikacji, która ma działać na klastrze Kubernetes [tylko dla subskrybentów newslettera]

 3. Artykuł: PSP - Pod Security Policy, co to jest i jak tego używać.

 4. GitHub: Pamiętasz porady od NSA z któregoś z poprzednich zestawień jak zabezpieczyć klaster? Ktoś napisał toola, który to automatyzuje.

Security, prywatność

 1. Artykuł: E-mail to wciąż najważniejsza usługa komunikacyjna na świecie, która powstała dawno temu, gdy nikt sobie bezpieczeństwem takich usług głowy nie zawracał. Jak jest dziś, jakie technologie i sztuczki pomagają zabezpieczać komunikację mailowo, czyli trochę o SPF, DKIM i DMARC

 2. Artykuł: Niemiecki rząd lokalny zaczął przestrzegać przed używaniem Zooma, gdyż ten, m.in. wysyła dane ludzi z Europy do USA na potrzeby działania aplikacji.

 3. Artykuł: Firefox będzie jak Chrome i będzie również “blokować” niebezpieczne pliki, jeśli zechcemy je pobrać. Jest to bardziej pytanie “czy na pewno”, aniżeli pełnoprawda blokada.

Go

 1. Artykuł: Optymalizacja zużycia pamięci w pewnej aplikacji produkcyjnej. Profilowanie i te sprawy, czyli to, co tygryski lubią najbardziej. [tylko dla subskrybentów newslettera]

 2. Artykuł: Jakie zmiany weszły do najnowszej wersji języka, czyli 1.17.

 3. GitHub: Czasem można usłyszeć pytania o polecany sposób nauki gita. A to jeden z najbardziej efektywnych, napisać własną jego implementacje, która jest zgodna ze zwykłym gitem.

 4. Artykuł: Co ciekawego może zaoferować Ci paczka x/xerrors jeśli zdecydujesz się jej użyć w Twoim projekcie do obsługi błędów.

 5. Artykuł: Znajomość tego, że istnieje Garbage Collector, a już tego jak on działa naprawdę się może przydać - tutaj przykładowy scenariusz. [tylko dla subskrybentów newslettera]

Python

 1. Artykuł: Tworzymy faktury w PDF za pomocą biblioteki borb. Jeśli szukasz sposób na automatyzacje Twoich faktur, to warto zaglądnąć.

 2. Artykuł: Jak bawić się NumPy, aby nie zjadło Ci całej pamięci, czyli o czym warto pamiętać.

 3. GitHub: Specjalny mock serwer, który potrafi działać jako proxy, które uczy się komunikacji, by potem móc działać jako mock-server, który odpowiada nagranymi wcześniej próbkami. Dobre, gdy już masz na prodzie coś, co nie chcesz mozolnie mockować ręcznie.

 4. GitHub: Całkiem clever rozwiązanie na liczenie wartości bezwzględniej, ale na rozmowach o pracę lepiej tego nie pokazywać.

Rust

 1. Artykuł: Należysz do entuzjastów przedwczesnych optymalizacji? W takim razie ten artykuł o tym, jak pisać szybki kod, jest zdecydowanie dla Ciebie!

 2. GitHub: Klient do Spotify z własnym GUI w GTK, nie wymaga Electrona. Sporo rzeczy już obsługuje, więc warto śledzić rozwój.

 3. Artykuł: Tool do stress testów rekordów DNS to jedno z możliwych zastosowań języka Rust.

Apple

 1. Artykuł: Aktualizacja MacOS mu się powiodła poraz pierwszy od 19 lat - historia pewnego użytkownika.

 2. Artykuł: Co powinno Apple poprawić w nadchodzących komputerach Mac z procesorami Apple Silicon, aby żyło nam się lepiej z tymi komputerami.

Laptopy, Mobile, PC

 1. YouTube (16m): Dave 2D recenzuje modularny laptop, w którym prawie wszystko można wymienić i dostosować go pod siebie. Czy taka jest przyszłość laptopów? Film nie jest bezkrytyczny wobec tego rozwiązania i pokazuje też pewne problemy z takim podejściem.

 2. YouTube (17m): Szukasz klawiatury, którą można customizować? To chyba mocny kandydat, wideo sponsorowane, ale ja takiej jeszcze nie widziałem przyznam szczerze i czuję się dosłownie rozwalony tą prezentacją.