Nowe zestawienie, a w nim o akcji Apple, która za wiele z prywatnością nie ma plus przykłady innych naruszeń, które dziś mogą się zdarzyć, nawet przy zakupie… okularów. Obecnie mamy podobno najlepszy okres na rynku do zmiany pracy, od czasu bańki dot com, korzystasz z niego? Niespodzianka od Google dla pracujących zdalnie no i w ogóle dlaczego managerowie różnych firm boją się tego rodzaju pracy. Ponado reflekcje programisty, aplikacje podnoszące produktywność developera na macOS i co można zrobić, aby… zbalansować szachy. Ponadto standardowe tematyki, jak co zestawienie, ale co będę tutaj pisał, zapraszam do najnowszego zestawienia po prostu.

Jeśli interesują Cię takie materiały i chcesz ich otrzymywać więcej - zapisz się do mojej listy mailingowej.

Materiały te są również częściowo publikowane w moim tagu #devopsiarz w serwisie wykop.pl

 

Produktywność

 1. Artykuł: Kolejna porcja informacji, inspiracji i możliwości jak chodzi o pewien dodatek do biurka stojącego. [tylko dla subskrybentów newslettera]

 2. Artykuł: Do home office, zwłaszcza stojącego, to akcesorium wydaje się być niezbędne, tu porównanie różnych konceptów. [tylko dla subskrybentów newslettera]

Praca, kariera, biznes

 1. Artykuł: Artykuł twierdzi, że jesteśmy obecnie w jednym najlepszym i najbardziej gorących okresów dla szukających pracy w IT. Jeśli teraz nie jesteś w trakcie rozmów z firmami o nowych kontraktach, to możesz ten okres zmarnować.:-)

 2. Artykuł: Praca zdalna czy praca hybrydowa, może interesują Cię różnice, które pomogą Ci podjąć decyzję, która będzie dla Ciebie lepsza? [tylko dla subskrybentów newslettera]

 3. Artykuł: Pracujesz w Google i chcesz tylko zdalnie? Firma Ci to umożliwi, ale obetnie Ci pensje o 25%, w stosunku do “biurowych”,

 4. Artykuł: Ciekawy artykuł o tym, dlaczego wielu managerów boi się pracy zdalnej, polecam przeczytać. Spojlerując trochę: trudniej zarządzać teamem, trzeba mieć skilla managerskiego, a nie sam tytuł.

Programowanie, algorytmy

 1. Artykuł: Komputerowa analiza silnikami szachowymi wykazała, że można zbalansować grę drobną roszadą zasad, aby to białe nie miały minimalnej przewagi nad czarnymi z powodu rozpoczynania partii.

 2. Artykuł: Lista refleksji pewnego programisty po spędzeniu 10 000 godzin nad programowaniem. Wśród porad, m.in usuwaj jak najwięcej kodu oraz proste jest trudne. :-)

DevOps, Architektura

 1. Artykuł: DevOps, SRE i Platform Engineering - jakie są różnice (według kogoś, nie, że to link do jakiegoś wiki)

 2. Artykuł: Problemy z prometheusem, bo nie wydala? Ktoś już trafił na ten problem i nawet napisał artykuł o swojej sytuacji.

Linux

 1. Artykuł: Mała ściągawka jak używać curla do czegoś więcej niż proste przeklejki celem ściągnięcia pliku.

 2. Artykuł: Chcesz zostać mistrzem sieci w systemach opartych o jądro Linux? Ta lista może Ci się przydać. [tylko dla subskrybentów newslettera]

 3. GitHub: Potrzebne ładne informacje o systemie? To może coś takiego

Kubernetes

 1. Artykuł: Migracja z docker-compose na Kubernetes, krok po kroku

 2. Artykuł: Ta informacja może zaskoczyć nieobeznanych z Kubernetesem, ale szykuje się wreszcie obsługa… swapa. Tak, kubelet będzie działał, gdy będzie swap włączony na nodzie.

 3. GitHub: Jeśli chcesz odpalić lokalny klaster w Vagrancie, to link do mojej instrukcji, który pokazuje jak stworzyć na lokalnej maszynie mastera + 3 worker nody w oparciu o vmki w Vagrancie i playbook Ansible. Konfiguracja całkiem dobra do nauki.

 4. Artykuł: Kubernetes lokalnie - jeśli chcemy odpalić, jakie możliwości mamy do wyboru. [tylko dla subskrybentów newslettera]

Security, prywatność

 1. Artykuł: Praca zdalna wchodzi na wyższy poziom - pracownicy call center, które pracuje m.in. dla Apple czy Amazona boją się kamer z AI, które według umów mogą im korpo podrzucić do domu.

 2. Artykuł: Znamy sprawę z Apple, a co tam na naszym podwórku, konkretnie w UE? Warto śledzić tę stronę, bo ona śledzi zakusy unijnych urzędników na naszą prywatność.

 3. Artykuł: Konsolowe przeglądarki, typy Lynx, powinny być z natury bezpieczne. Lynx to na pewno, bo JSa nie obsługuje. Jednak tutaj też zdarzają się ciekawe błędy: wyciek danych przez SNI.

 4. Artykuł: Pewna sieć związana ze sprzedażą okularów chce skanować twarz celem dopasowania okularów. Ktoś wziął pod lupę taką usługę, wniosek jest prosty by tego nie robić.

Go

 1. DevOpsiarz: Mój artykuł o udoskonalaniu systemu typów, dzięki czemu mniej błędów powinno wślizgnąć się nam na produkcje.

 2. GitHub: Dobry scraper ciężko napisać, powinien obsługiwać wiele rzeczy, zmieniać adresy IP itp. Ale jest tool, który pozwala zadbać o wiele spraw bez konieczności implementacji tych wszystkich spraw w scraperze.

 3. Artykuł: Tool do porównanywania obrazów kontenerów pod różnymi kryteriami. Jeśli chcesz wiedzieć czym się różnią dwa obrazy, to możesz tego właśnie użyć.

 4. GitHub: Coś dla tych, którzy chcą przetestować swój kod pod względem bezpieczeństwa, specyficznego dla Go

Python

 1. Artykuł: Co nowego znajdziemy w najnowszym PyCharmie? PyCharm nadąża za features w Pythonie, do tego zawsze warto rzucić okiem na tę stronę, bo może się okazać, że jest udoskonalone coś, co powinieneś/aś używać, a jeszcze tego nie było dane Ci znać.

 2. Artykuł: Python i Rest API - trochę na ten temat od realpython. Tutorial jak budować proste API REST, które ma logiczną i czytelną strukturę oraz jak odpytywać inne usługi.

 3. Artykuł: Python to zły język programowania - rant pewnego autora.

Rust

 1. Artykuł: Czy używając Rusta po przejściu z innego języka zawsze jesteśmy “skazani” na wysoką wydajność? Ten artykuł udowadnia, że nie do końca, autor próbuje nadgonić w nim wersję oryginalną z Lispa, mamy jeszcze na dokładkę wersje w Javie, która też łatwo nie odpuszcza.

 2. Artykuł: Czy “Zero Cost Abstractions”, czyli jedna z cech Rusta, zawsze są zero cost, czy są jakieś haczyki w tym stwierdzeniu?

 3. Artykuł: Wrażenia pewnego developera z używania Rusta na produkcji w firmie Qovery. Dlaczego używają, zalety, wady, jakie inne języki tam jeszcze są używane itp.

Apple

 1. Artykuł: Aplikacje dla developerów, które mogą pomóc zwiększyć produktywność - część z nich pewnie znasz, część możesz zobaczyć pierwszy raz właśnie w takiej liście. [tylko dla subskrybentów newslettera]

 2. Artykuł: Wiadomo dlaczego głośno o Apple w tym tygodniu: informacja o skanowaniu hashy zdjęć w iCloudzie celem wyłapania takich z wykorzystywaniem dzieci - tutaj informacja dlaczego to błąd.

Laptopy, Mobile, PC

 1. Artykuł: Notebookcheck testuje mocną stację roboczą od Lenovo - ThinkStation P620. Pod maską to ma Ryzen Threadripper Pro 3995WX i 256 GB pamięci RAM.

 2. YouTube (9m): Review XPS 17 z roku 2021. Flagowy laptop Della, top notch, najlepszy jak do tej pory, ale ma jeden problem…