W tym zestawieniu dowiesz się jak rekrutować, aby zniechęcić dobrych kandydatów. Do tego jak zbierać “haki” na ewentualną podwyżkę i jak przygotowywać się do interview jak jesteś programistą/tką. Dodatkowo git wytłumaczony za pomocą… kotów, listy typu awesome, tym razem programowanie, matematyka jako jedna i osobna lista na projeky eBPF. Jak zadbać o akumulator laptopa oraz o ciekawym laptopie z pokrętłem. Ponadto standardowe sekcje, jak w każdym moim zestawieniu, a zatem zapraszam do lektury.

Jeśli interesują Cię takie materiały i chcesz ich otrzymywać więcej - zapisz się do mojej listy mailingowej.

Materiały te są również częściowo publikowane w moim tagu #devopsiarz w serwisie wykop.pl

 

Produktywność

 1. Materiał: Zastępnik pewnej znanej komendy na Linuksie, którego na pewno polubisz. Wystarczy samo spojrzenie w repo, aby polubić to narzędzie. [tylko dla subskrybentów newslettera]

Praca, kariera, biznes

 1. Artykuł: Kolejny artykuł o tematyce radzenia sobie z rozmowami o pracę programisty. [tylko dla subskrybentów newslettera]

 2. Artykuł: Jak dziś sporządzać dokumenty lub dokument, który pomoże przekonać management, że należy się nam podwyżka. Trochę papierkologii wymagane, ale może się opłacić. [tylko dla subskrybentów newslettera]

 3. Artykuł: Zastanawiasz się co zrobić, przeprowadzając rekrutację, aby zniechęcić najlepszych? Tu dostaniesz odpowiedź i porady jak januszować.

 4. Artykuł: Dropbox udostępnił tzw. framework tego jak wygląda u nich kariera. Jesteś programistą? Świetnie, zobacz, co według Dropboksa, powinien potrafić programista najniższego szczebla w podziale na kategorie oraz jakie ma możliwości rozwoju.

Programowanie, algorytmy

 1. GitHub: Lista linków z wiedzą nt. matematyki, programowania i nauki. Tematy takie jak grafika, wzorce obiektowe, kompilatory i interpretery, kryptografia itp. Zatem sporo tego.

 2. Artykuł: Ważniejsze koncepty gita wyjaśnione za pomocą… kotów. Muszę przyznać, że ciekawe.

 3. Artykuł: Ciekawy i darmowy serwis, który polecam, jeśli chcesz podszkolić się z wielu języków programowania. Zintegrowany z githubem. Robisz zadania od prostych po trudniejsze, często są to zadania w stylu dopisz testy, dopisz kilka funkcji (lub je dokończ), a nie kolejne w stylu"odwróć tablicę”. Mozna później porównywać swoje rozwiązania z innymi.

 4. Artykuł: Google udostępniło informacje o swoim nowym i ciekawym algorytmie poprawiania zdjęć, zwłaszcza tych marnej rozdzielczości, dzięki oczywiście “AI”. Czy stare lub niewyraźne zdjęcia zyskają nową jakość?

DevOps, Architektura

 1. Artykuł: Trochę podstaw o Apache Kafka dla opornych, bajki o rzece to nie przebije, ale też jest niezłe.

 2. YouTube (9m): Lista 8 praktyk, które ułatwia Ci pracę z Terraformem.

Linux

 1. GitHub: Lista (typu awesome) ciekawych projektów związanych z eBPF

 2. Artykuł: The Pangolin - 15” laptop z preinstalowanym linuksem (Pop!OS) od System76 i procesorem AMD Ryzen już dostępny, oczywiście nie w Polsce.

Kubernetes

 1. Artykuł: Dosyć fajny i obszerny przewodnik wprowadzający do labeli w Kubernetesie

 2. Artykuł: Podstawowe strategie robienia deploymentów na klastrze oraz kiedy ich używać.

Security, prywatność

 1. Artykuł: Lista 25 najbardziej groźnych podatności w 2021, chodzi o typ podatności, a nie w którym oprogramowaniu.

 2. Twitter: Masz tablet od Lenovo? Może się okazać, że dostaniesz aktualizację, w której reklamy są niewyłączalne i mają jeszcze pełną kontrolę nad tabletem, czyli nad mikrofonem, kamerą. Po prostu piękna praktyka.

Go

 1. Artykuł: Piszemy pluginy - czyli części programu, które mogą być ładowane do pamięci później. Mamy tu dwie możliwości i obydwie omawia ten artykuł.

 2. Artykuł: Bardzo obszerne omówienie interfejsów. Uwaga: artykuł jest na stronie, która ma problem z połączeniem po https, więc jeśli Cię przeglądarka ostrzeże, to nie bój nic, artykuł warty jest wejścia.

 3. Artykuł: Jak wygląda prawdziwy przykładowy problem, który rozwiązują generyki, mające się pojawić w wersji 1.18. Artykuł również porównuje jak wygląda kod bez i z generykami.

 4. GitHub: Mały i bardzo prosty tool do szyfrowania danych (i plików), prosty do użycia prosto z repo i z domyślnymi ustawieniami.

Python

 1. Artykuł: Coś dla początkujących: jak używac zmiennych środowiskowych.

 2. Artykuł: Sporo o parsowaniu, jeśli planujesz pisać jakiś parser koniecznie zerknij tutaj, nawet jeśli nie robisz tego w Pythonie.

 3. Artykuł: Bardzo dużo o opcjonalnych argumentach funkcji - od realpython.

 4. GitHub: Co może się ciekawego w światku Pythona wydarzyć? A no np. taki facebook, może zrobić swoją eksperymentalną wersję Pythona 3.8 z nastawieniem na wydajność. Dodaję jako ciekawostkę.

 5. Artykuł: Jeśli używasz frameworka pandas, to mogło Ci się zdarzyć nie wiedzieć o którejś z wymienionych tu funkcji.

Rust

 1. Artykuł: Znowu trochę o Option oraz Result, czyli dwa chyba najpopularniejsze enumy Rusta w akcji.

 2. GitHub: Takie jq, ale dla htmla

 3. GitHub: Hello world - spróbuj napisać takie hello world i nie ziewnąć. Ponad 1000 crates i bezpieczny kod.

 4. GitHub: Ciekawe makro, które przyda się w niejednym projekcie. Przykładowo: jak użyjesz na zamkniętym tickecie w JIRZE, to się wywali. Po więcej przykładów zaglądnij do repozytorium.

Apple

 1. Materiał: Bez tych aplikacji autor nie wyobraża sobie pracy na macOS, sprawdź jego listę i wybierz, co Tobie się przyda. [tylko dla subskrybentów newslettera]

 2. YouTube (11m): Wyszedł nowy DaVinci Resolve 17.3 z pełnym wsparciem dla Apple Silicon - to jak się sprawuje na M1 pokazuje to nagranie z benchmarkami.

Laptopy, Mobile, PC

 1. YouTube (13m): Max Tech testuje laptopa, który daje radę MacBook Pro 16. I wszystko fajnie, tylko MBP 16 zaraz będzie miał 2 lata od wydania…

 2. YouTube (8m): Małe odświeżenie na rynku - Asus pokazuje laptopa z pokrętłem obok touchpada.

 3. YouTube (1m): Krótkie nagranie o tym jak zadbać o baterię w swoim smartfonie lub laptopie, aby najdłużej służyła.