W tym zestawieniu o problemie BigTechów z pracą zdalną, co zrobią i jakie mają plany. Jak shakować Teslę księżycem (haking zdjęciami deszczu też jest możliwy) oraz czy Redis nadaje się na bazę danych. W jaki sposób przechowuje się liczby zmienno przecinkowe w kodzie binarnym, do tego dużo z Kubernetesa, zwłaszcza z tematyki jego bezpieczeństwa. W tym zestawieniu również o 3 poleceniach gita, a poza tym to co zwykle, czyli kilka linków ze świata języków Go, Python i Rust. Te i inne materiały czekają na Was w moim najnowszym zestawieniu.

Jeśli interesują Cię takie materiały i chcesz ich otrzymywać więcej - zapisz się do mojej listy mailingowej.

Materiały te są również częściowo publikowane w moim tagu #devopsiarz w serwisie wykop.pl

 

Produktywność

 1. Materiał: Ten zbiór porad pomoże Ci się stać lepszym pracownikiem zdalnym także warto je znać. [tylko dla subskrybentów newslettera]

 2. Materiał: Szukasz inspiracji do tego co zrobić z przewodami na biurku? Zaglądnij tutaj. [tylko dla subskrybentów newslettera]

 3. Materiał: Uzywanie debuggera, dlaczego ta umiejętność jest tak ważna i jak poprawia wyłapywanie błędów, tu na przykładzie Pythona. [tylko dla subskrybentów newslettera]

Praca, kariera, biznes

 1. Artykuł: Czy praca zdalna jest lepsza dla środowiska? Jak zawsze, to “zależy”.

 2. Artykuł: Paradoskalnie firmy BigTech są na “wojnie” z pracą zdalną, szefostwo chce pracowników w biurach, a pracownicy niekonieczne chcą tego samego. Pandemia przysporzyła wielkim firmom IT sporych problemów, które nie znikną w wypadku jej zakończenia.

Programowanie, algorytmy

 1. Reddit: Jak masz tak nowoczesny samochód jak Tesla, to może się zdarzyć, że shakuje go… księżyc. Tak, system Tesli bierze księżyc w specyficznym momencie za pomarańczowe światło.

 2. Artykuł: W jaki sposób są przechowywane liczby zmiennoprzecinkowe w kodzie binarnym.

DevOps, Architektura

 1. Artykuł: Docker security cheat sheet - na stronie opis + możliwość pobrania tej ściągawki.

 2. YouTube (12m): Czy redisa można użyć jako bazę danych? Wśród wielu możliwości, między innymi, pozwala on zrzucać dane na dysk. Tu próba pewnej odpowiedzi na to pytanie.

 3. Artykuł: The Baked Data - antywzorzec, kiedy część danych Twojej aplikacji (a nie sam kod) jest nieodłącznym elementem deploymentu.

 4. Artykuł: Jeśli git checkout wydaje się być mylony to dobrze, bo pojawiły się git restore oraz git switch, które naprawiają ten problem.

Linux

 1. Materiał: Chciałeś/aś nauczyć się kiedyś awk, ale brakowało Ci tych 20 minut? No to spróbuj z tym materiałem. [tylko dla subskrybentów newslettera]

 2. Artykuł: Ciekawy przykład wykorzystania git bisect do znalezienia błędu w kernelu.

 3. Artykuł: Wszystko co chciałeś/aś kiedyś wiedzieć o netcacie, ale nie było dane Ci zapytać. Bardzo pomocne narzędzie we wszelkiego rodzaju troubleshootingu sieci.

Kubernetes

 1. PDF: Kubernetes hardening guidance - za darmo spory PDF od… NSA

 2. Artykuł: Chyba wszystko co musisz wiedzieć o bezpieczeństwie Kubernetes. Jak nie wierzysz, to sprawdź tego linka. :-) [tylko dla subskrybentów newslettera]

 3. Artykuł: Trochę o podstawach sieci w Kubernetes - czyli jak to wszystko działa pod maską. [tylko dla subskrybentów newslettera]

 4. GitHub: Tool do replikacji danych z persistent volumes pomiędzy wieloma klastrami, na najniższym poziomie to rsync lub rclone

 5. Artykuł: 5 tooli do command line, które ułatwią Ci życie z klastrem Kubernetes.

Security, prywatność

 1. Artykuł: Jeśli nie chcesz płacić twórcom ransomware okupu kiedyś, to regularnie testuj swoje backupy, nie czuj się spokojny tylko samym faktem, że masz kopie zapasowe.

 2. Artykuł: [PL] Bardzo ciekawa podatność w fail2ban - możliwe wykonanie kodu zdalnego z powodu dołączania do wiadomości e-mail outputu z jednej komendy.

Go

 1. Artykuł: Jak działa pod maską sync.Map no i oczywiście jak tego właściwe używać. Artykuł również dla osób, które kompletnie nie wiedzą co to takiego.

 2. Artykuł: Czego użyć do pracy z PostgreSQL - pgx, database/sql czy sqlx - omówienie dostępnych możliwości.

 3. GitHub: Wydzielony z projektu Caddy tzw. certmagic. Jak masz apkę w Go i potrzebujesz legitnego certa HTTPS to wystarczy tego użyć.

 4. Artykuł: Zbyt długie meetingi lub calle? O to próba rozwiązania problemu - aplikacja, która przelicza czas spędzony na meetingu i pieniądze z roboczogodzin, integruje się z zoomem.

Python

 1. Artykuł: Co się dzieje, gdy używasz wyrażenia import - artykuł dla tych, którzy chcą zostać mistrzami rozwiązywania problemów związanych z importowaniem modułów.

 2. Artykuł: Tworzenie prawdziwego wirtualnego środowiska programistycznego, nawet na instancji, gdzie nie ma zainstalowanego pythona. Oczywiście w akcji pyenv, nie docker. [tylko dla subskrybentów newslettera]

 3. Artykuł: Szybki kurs virtualenv, czyli tworzymy wirtualne środowisko programistycznie nie zaśmiecając systemu.

 4. Artykuł: Jedna z najsłynniejszych gotchasz w Pythonie - słynny domyślny argument w funkcji jako zmora początkujących lub idealne pytanie na interview.

Rust

 1. Artykuł: Rust - pierwsze wnioski, okiem programisty Go. To są szczególnie użyteczne treści, ponieważ wychodzą od osób mających styczność z dwoma językami.

 2. Artykuł: Jakich tooli używać i praktyk - przykładowy workflow od developera z 2 letnim doświadczeniem.

 3. Artykuł: Smart pointery w Ruście, czyli do czego służą te wszystkie Box, Cell, Arc i tym podobne wynalazki.

 4. Artykuł: Rust należy do języków szybko rozwijających się i zdobywających popularność, ale też bywa postrzegany jako język z większą barierą wejścia niż np. Python. Dlatego też, tak ważne jest, aby już sam kompilator pomagał początkującym - tutaj właśnie taki przykład jak społeczność go poprawia, aby następnym razem wypisywał co można poprawić.

Apple

 1. Artykuł: Są plotki, że nowy mac mini ma sansę wyjść jeszcze w tym roku, z mocniejszym od M1 procesorem.

 2. Artykuł: Szerszy rant o przeglądarce Safari - dlaczego nawet specjalnie nie jest bezpieczna i nie dba nawet o prywatność, wbrew temu co można myśleć (lub Apple twierdzi). W tym artykule nie poruszono w ogóle sprawy AppStore i nacisku Apple na aplikacje, zamiast na jakieś wynalazki typu PWA.

Laptopy, Mobile, PC

 1. YouTube (7m): Co to znaczy, że laptop jest łatwo naprawialny? W tym filmie pokazuje to pewien youtuber, który uwielbia wszystko skręcać i rozkręcać. Dla porównania pokazane są wnętrza nowych macbooków od Apple.

 2. YouTube (9m): Ryzen 5800H czy i7-11800H - to jedne z najmocniejszych procesorów mobilnych, które można wsadzić do laptopów nie od Apple. Który okaże się wydajniejszy w takim porównaniu?