DevOpsiarz - artykuły z kategorii DevOps i programowanie
DevOps kanał na YouTube DevOps Polska discord: https://discord.gg/jgSjRjt RSS: https://devopsiarz.pl/rss.xml Mój Twitter Strona DevOpsiarz na FB Moje konto na LinkedIN Github

Kurs bash

Sporo developerów lub administratorów nie wyobraża sobie dziś pracy bez dostępu do powłoki tekstowej. A w powłoce tekstowej najczęściej spotkamy basha, zwłaszcza na serwerach. Umiejętność obsługi tego potężnego narzędzia jest czymś nieocenionym w pracy programisty, sysadmina czy DevOps engineera. Choć zazwyczaj terminal i bash są używane do odstraszania nowicjuszy od systemów uniksopodobnych i do okazjonalnego uwalania studentów, to umiejętności poprawnej ich obsługi, w tym pisania poprawnych skryptów administracyjnych, są wyjątkowo cenne. Oszczędzają nasz czas i automatyzują pracę. Oczywiście robią to na tyle poprawnie, na ile poprawnie je będziemy tworzyć.

Jednakże, przez długi czas, temat skryptów shellowych, czyli zazwyczaj bashowych, był traktowany po macoszemu, zadaniowo. To podejście w stylu: mamy problem, więc napiszmy coś na szybko, a jak działa to super, tak zostawmy. A programowanie skryptów w bashu, jak każde inne programowanie, wprowadza takie same problemy jakie mamy w innych językach programowania. Wobec tego, w dzisiejszych czasach, niczym dziwnym jest np. dług techniczny w bashu, wiele firm posiada wieloletnie, nieaktualizowane skrypty, które mają wpisane na sztywno rzeczy, który każdy “zwykły” programista innego języka programowania, od razu przypisałby do zmiennych. Tymczasem, źle napisane skrypty bash są jak fundamenty nieznanego pochodzenia - strach dotknąć, by coś się nie zawaliło, a czasem trzeba, bo inaczej coś może nie ruszyć z miejsca.

Dlatego u mnie na serwisie postanowiłem stworzyć porządny kurs bash, w tym programowania skryptów shell w bash. Porządny, znaczy się taki, jaki powinien być porządny kurs programistyczny. Czyli, aby katalogi ze skryptami bash nie były niczym mroczne lasy na mokradłach w strasznych baśniach, do których najwięksi rycerze infrastruktury boją się zapuścić, tylko były proste do utrzymania, rozwijania i oczywiście pewne w działaniu. Pisanie takich skryptów wymaga zmiany podejścia do nich, stare nawyki, które są pomocne w nauce i pisaniu, mogą być pewnymi przeszkodami do tego, aby nasze skrypty mogły zyskać zupełnie inną jakość. Jak powszechnie wiadomo, często istnieje opór przed zmianami, instyktownie dobrze nam, gdy jest status quo, stąd “strach” przed zmianami i czymś nieznanym. Jednak, czasem warto otworzyć się na zmiany przyzwyczajeń, bo może to zaprocentować w przyszłości.

Jeżeli jednak jesteś osobą, która chce podszkolić się z pisania skryptów, jak również chcesz w projektach zdecydowanie spotykać te lepszej jakości skrypty, to myslę, że mój kurs powinien Cię zainteresować. Możesz również podzielić się nim wraz z innymi skrypciarzami zainteresowanymi tematyką, jak i tymi bardziej “opornymi”.

 

Poniżej artykuły związane z moim kursem basha